Yazarken Touchpad Otomatik Olarak Nasıl Kapatılır?

Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının önemli şikayetlerinden biri de touchpaddir. Zira olmadık zamanda tuhaf bir işlem yaparak kullanıcıyı zor duruma sokabilir. Bu nedenle kullanıcı, çalışırken touchpadi kapatmak ister. Bu konuyla ilgili daha önce TouchPadi Etkinleştirme & Pasifleştirme ve Alias Nasıl Yapılır? konularını işlemiş; touchpadin nasıl etkinleştirilip pasifleştirilebileceğini ele almıştım. Ancak, fazlası göz çıkarmaz diyerek bugün buraya bir de Mr.Lorenzo Carbonell tarafından geliştirilen Touchpad-indicator adlı aracı ekleyeceğim. Touchpadi etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılan bu araç, üreticisinin yarattığı bir PPA üzerinden kuruluyor. Kurulumu kolay, basit bir uygulama. Burada anlatılanları, Ubuntu ve Linux Mint kullanıcıları uygulayabilirler.

sudo add-apt-repository ppa:atareao/atareao

sudo apt-get update

sudo apt-get install touchpad-indicator

Kurulum sonrasında, Touchpad-indicator Linux Mint’te Uygulamalar/Donatılar altına yerleşiyor.

Uygulama simgesine tıkladığınızda, uygulama simgesi sağ üst köşedeki sistem tepsisine yerleşiyor. İmleci oraya getirdiğinizde açılan menüden, dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Dilerseniz, Sistem/Tercihler/Başlangıç Uygulamaları yolunu takip ederek Touchpad-indicator’u Başlangıç Uygulamalarına dahil edebilirsiniz. Böylece bilgisayarınızı açtığınızda, uygulama sistem tepsisinde hazır olur. Bunun için Başlangıç Uygulamalarına:

İsim: Touchpad-Indicator
Komut: /opt/extras.ubuntu.com/touchpad-indicator/bin/touchpad-indicator

girmeniz gerekiyor. Bu kadar.

, ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x