“Jammy Jellyfish” kod adlı Ubuntu 22.04 LTS geliştirilmeye başlandı

Ubuntu‘nun bir sonraki sürümü, “Jammy Jellyfish” kod adlı Ubuntu 22.04 aynı zamanda yeni bir LTS (uzun süreli destek) sürümü. Canonical bugün resmen “Jammy” arşivini açarak, Ubuntu 22.04 LTS’nin geliştirme sürecini başlattı. Bir sonraki LTS (uzun süreli destek) sürümü olarak 2022 Nisan ayında çıkarılacak olan sürüm için Debian’dan otomatik senkronizasyona başlanıyor. Ubuntu 22.04 LTS’nin önümüzdeki yarım yıllık süreç içinde PHP 8.1, Ruby 3.0, GNOME 42.0 ve bir dizi başka paket güncellemesiyle birlikte yapılandırılması bekleniyor. Python 3.10 değişiklikler de sürüm üzerinde etkili olacak. Elbette ki Mesa 22.0’ın yeni açık kaynak grafik sürücüsü desteği için Ubuntu 22.04 LTS’nin bir parçası olması bekleniyor. En son donanım desteğini ve diğer düşük seviyeli iyileştirmeleri sunmak için Linux 5.17 olmasa da en azından Linux 5.16 çekirdeğinin görev başında olacağı umuluyor. Bu arada, yeni Ubuntu masaüstü yükleyicisinin yoğun bir geliştirme aşamasında olduğu belirtiliyor.

“Jammy Jellyfish” kod adlı Ubuntu 22.04 LTS’nin sürüm takvimine buradan ulaşabilirsiniz. Steve Langasek; “Jammy Jellyfish” kod adlı Ubuntu 22.04 LTS geliştirilmeye başlandığını buradan duyuruyor.

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x