Linux Mint 17.1 “Rebecca” Sürüm Adayı Duyuruldu

Kod adı “Rebecca” olan Linux Mint 17.1’in Cinnamon ve Mate masaüstü ortamlarını içeren sürüm adayı duyuruldu. Güncellenmiş bir yazılım paketi ile birlikte geldiği söylenen Linux Mint 17.1’in masaüstü deneyimini daha zevkli kılmak için çeşitli iyileştirmeleri ve pek çok yeni özelliği içerdiği, ayrıca 2019 yılına kadar destekleneceği belirtildi. Cinnamon ve Mate versiyonları yansılarda yerini alan sistemle birlikte gelen yenilikler şunlar: Güncelleme Yöneticisi artık paketleri kaynak dosyasına göre gruplandırıyor. Yeni sürüm, herhangi bir paketi, mesala LibreOffice’i artık kendi içinde gruplandırarak gösterecek. Grup üzerine tıklandığında, içerikte hangi paketlerin bulunduğunu görülebilecek. Güncelleme Yöneticisinin Görünüm menüsü altındaki Linux çekirdekleri seçeneği daha işlevsel bir hale getirilmiş. Dil Ayarları, daha fazla bilgi için yeniden düzenlenmiş ve kullanımı daha etkin hale getirilmiş. MDM Giriş Ekranında, seçilen temanın ön izlemesinin yapılabileceği bir düğme de eklenen yeni özellikler arasında. Linux Mint 17.1 Mate sürüm ile Compiz pencere yöneticisi hazır olarak gelecek. Yani kurulum sonrası ek bir paket yüklenmeden Compiz kullanılabilecek. Masaüstü ayarlarına eklenen seçenek ile Marco (Mate’in varsayılan pencere yöneticisi) ve Compiz pencere yöneticileri arasında geçiş yapılabilecek. Bu değişiklik sonrası Compiz’in etkinleşmesi için oturumu kapatıp yeniden açmak yeterli olacak. Nemo ve Caja için hazırlanan folder-color eklentisi sayesinde dizinlere farklı renkler de verilebilecek. Linux Mint 17.1 “Rebecca” RC hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Mate ve Cinnamon neler yeni sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Linux Mint 17.1 “Rebecca” RC edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.


Güncelleme Yöneticisi artık paketleri kaynak dosyasına göre gruplandırıyor.


Linux Mint 17.1 Mate sürüm ile Compiz pencere yöneticisi hazır olarak gelecek.


Nemo ve Caja için hazırlanan folder-color eklentisi ile dizinlere farklı renkler verebileceksiniz.

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Maksim
Maksim
9 yıl önce

Ben şimdi Linux Mint 17 Cinnamon kullanyorum. Bu sürüme geçmek için sıfırdan kurmammı gerekiyor yoksa update manager ile yükseltebilyoruz mu ?

0
Yorum yapar mısınız?x