Pardus 16 yaşında

Tam 16 yıl önce, 27 Aralık 2005 tarihinde ilk kararlı sürümü duyurulan Pardus, 16 yaşında. 16 yıl boyunca değişik biçimlerde geliştirilen Pardus, başlangıçta kendine özgü PİSİ paket yöneticisiyle çıkmış ve herhangi bir başka dağıtıma dayalı olarak gelmemişti. O zamanlar KDE Plasma masaüsütü ortamıyla kullanıma sunulan Pardus, günümüzde Debian GNU/Linux tabanlı olarak ve varsayılan olarak öncelikle UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamı olan Xfce ve sonra GNOME masaüstü ortamlarıyla kullanıma sunuluyor. Doğal olarak, Debian GNU/Linux tarafından üretilip kullanılan .DEB paket yöneticisiyle geliyor. Günümüzde TÜBİTAK ve ULAKBİM tarafından ortaklaşa geliştirilen Pardus’un son sürümü, 21 Aralık 2021‘de duyurulan 21.1’dir.

Konuya ilişkin olarak pardus.org.tr üzerinde yayımlanan haberi inceleyebilirsiniz. Pardus’un tarihçesini buradan inceleyebilirsiniz. Pardus 16 yaşında videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

, , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Altan Yücedağ
Altan Yücedağ
1 yıl önce

Pardus’a yazık ettiler.

berkay
berkay
1 yıl önce

pardusu görünce bir belediyenin pardusa geçiş için hizmet satın alması ve firmanın windowslara pardus görseli koyup belediyeyi kazıklaması aklıma geliyor.
muhtemelen windowslar kaçak ve güvenlik açıkları gırla

2
0
Yorum yapar mısınız?x