Richard Stallman Türkiye'de

Hatırlanacağı gibi, 2 Şubat 2015‘te yayımladığımız “Richard Stallman Dünyanın Neresinde?” başlıklı yazıda, Özgür Yazılım Vakfı‘nın kurucusu ve başkanı Richard Matthew Stallman‘ın 27 Şubat 2015‘te İstanbul’da olacağını ve 27-28 Şubat tarihlerinde İstanbul’da, Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü’nde ve Sabancı Üniversitesi Orhanlı Yerleşkesi’nde dijital toplumda özgürlüğü tehdit eden pek çok şey olduğunu değerlendireceğini belirtmiştik. Büyük gözetim, sansür, dijital kelepçe ve özgür olmayan yazılımlar konularına değinecek olan Stallman ayrıca, telif hakkı sistemini ele alacak. Teknolojiye halkın erişimini engellemek ve telif hakkı güçlerini artırmak için küresel şirketlerin nasıl lobi yaptıklarını değerlendirecek. İstanbul’daki etkinliğe katılmak için iletişim formunu doldurabilirsiniz. 2 Mart 2015‘te Ankara’ya geçecek olan Stallman, 6 Mart 2015‘e kadar Ankara’da bulunacak. Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’nde toplum, telif hakları, gözetim ve benzeri konular üzerinde duracak olan Stallman; Özgür Yazılım hareketinin felsefesi, GNU işletim sisteminin durumu ve geçmişi hakkında konuşacak. Ankara’daki etkinliğe katılmak için iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Richard Stallman (RMS) ile görüşmek isterseniz, rms-assist@gnu.org üzerinden bağlantı kurabilirsiniz. Etkinlikler ile ilgili ayrıntılara Richard Stallman’ın etkinlikler sayfasından ulaşabilirsiniz. Özgür Yazılım Vakfı başkan yardımcısı Jeanne Rasata, 27-28 Şubat 2015’te İstanbul’da, 2-6 Mart 2015’te ise Ankara’da olacak Richard Matthew Stallman’ın konuşmalarını dinlemek üzere tüm özgür yazılım destekçilerinin gerekli ilgiyi göstereceklerine inandığını belirtti. Rasata; dileyenlerin kendilerini GNU social üzerinden takip edebileceğini belirtirken, özgür yazılım destekçilerini Özgür Yazılım Vakfı’na üye olmaya çağırdı.

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x