SteamOS

Dünyanın en ünlü oyun geliştiricilerinden Valve, Steambox adlı projesinden yola çıkarak geliştirdiği ve oturma odasını bir oyun merkezine çevirmeyi amaçlayan GNU/Linux tabanlı işletim sistemini duyurdu. Oyun konsolu ve ortam oynatıcı merkezi işlevlerini üzerinde toplayacak olan ev bilgisayarı işletim sisteminin Ubuntu tabanlı bir GNU/linux dağıtımı olacağı konusunda artık şüphe kalmadı. Bu, televizyon ya da televizyona bağlı herhangi bir medya aygıtı üzerinde çalışabilen bir işletim sistemi anlamına geliyor. İçerik aktarım sistemlerinde yaşanan gecikme ya da ses performansı kaybı gibi problemlerin önüne geçmek için tüm imkanlarını seferber eden Valve, anlaşılan o ki tüm oyunlarını SteamOS’a ve dolayısıyla ubuntu tabanlı sistemlere taşıyacak.

Valve’in yeni yazılımı ile bilgisayarda Steam platformunu açmanın, ev ağı üzerinden televizyonda oyunları görmek için yeterli olacağı belirtiliyor. Ancak bu kadar değil, sağlam GNU/Linux mimarisi ile büyük ekran oyun deneyimini birleşitirecek olan SteamOS; oturma odası bilgisayarları üzerinde çalışacak. Açık kaynak kodlu olacak olan SteamOS için üreticiler ve kullanıcılar değiştirip katkıda bulunabilecekler. SteamOS’un kullanıcılar için ücretsiz, üreticiler için lisanslı işletim sistemi olarak erişime açılacağı söyleniyor.

 

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa
Mustafa
10 yıl önce

Linux dünyası için güzel bir katkı.

0
Yorum yapar mısınız?x