Yazılım Özgürlüğü Günü kutlu olsun

Bilindiği gibi, 7 Eylül 2020‘de yayımladığımız “Software Freedom Day geliyor” başlıklı haber ile, Yazılım Özgürlüğü Günü’nün gelmekte olduğunu ve 19 Eylül 2020 tarihinde kutlanacağını aktarmıştık. Evet, bugün 19 Eylül 2020 ve Software Freedom Day başladı. Yazılım Özgürlüğü Günü kutlu olsun. Özgür yazılım ve erdemleri hakkında farkındalığı artırmak ve kullanımını teşvik etmek amacıyla bir halk eğitim çalışması olan Yazılım Özgürlüğü Günü için tüm dünyada yapılacak olan etkinlikler, Free-Software community tarafından düzenleniyor. Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti Melbourne’de yapılacak etkinliklerde, özgür yazılımın özgür bir toplum için önemi hakkında bir dizi konuşma yapılacak. “Özgür ve açık kaynak yazılım”ın ne olduğu ve modern ve dijital bir toplum için neden bu kadar önemli olduğu ile başlayacak etkinlikte, özgür ve açık kaynak projeler etrafında iş kuran şirketlerin önde gelen katılımcıları ve organizatörleri de yer alacak. Ayrıca, yazılım geliştirmenin etiği ve açık donanım kullanarak bir protez oluşturmanın avantajları hakkında konuşulacak. Yazılım Özgürlüğü Günü, herkesi ağırlayan, aile dostu bir etkinliktir. Bu etkinlikte tüm özgür yazılım sevdalılarının çevrimiçi olarak etkinliğe katılması bekleniyor.

Herhangi bir özgür yazılım için bir hata raporu ya da özellik isteği gönderebilirsiniz. Geliştiriciler tarafından incelenmek üzere pek çok GNU projesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Sözgelimi, LibreJS ya da GIMP resim editörü için bu, oldukça kolaydır. Email Self-Defense sitesi, özgür yazılım kullanıcıları için bir rehber ve özgür yazılım kullanarak e-posta şifreleme konusunda bilgilendirme merkezidir. Yazılım Özgürlüğü Günü (Software Freedom Day) 2020 hakkında bilgi edinmek için freesoftware.org.au üzerinde yayımlanan Ben Minerds’in yazısını inceleyebilirsiniz.

 

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x