WordPress'in Önceliği Özgürlük

Yaklaşık 75 milyon web sitesi tarafında kullanılan açık kaynak kodlu ve GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslı dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biri olan WordPress; 15 Eylül 2015‘te 4.3.1 sürümüne güncellendi, bilindiği üzere. Yeni sürüme yükseltme yaptınız mı? Yükseltme yaptıysanız, bir şeyi fark etmiş olabilirsiniz. Artık WordPress yüklemesi sonrasında gelen ekranda, “Özgürlükler” sekmesinde GPL lisansı ile kullanıcıya sunulan WordPress’in, özgürlüğe ilişkin ilkeleri sıralanıyor. Özgür yazılım tanımındaki ilkelerle birebir aynı olan bu ilkelerin altında, yazılımların bu özgürlüklerle beraber dağıtılması konusunda Free Software Foundation‘ın sitesinin incelenebileceği belirtilmiş. Kullanıcının özgürlüğü için verilen mücadelede, özellikle dört özgürlük hakkında farkındalık yaratılması, önemli bir konudur. WordPress yazılım geliştiricilerinin özgür yazılım geliştirme işini yaparken, aynı zamanda, toplumu ve kullanıcıları bilinçlendirmek üzere böyle bir çaba içine girmesi takdire değer bulundu. WordPress’in “Özgürlükler” sekmesinde aşağıdaki açıklama yer alıyor:

WordPress ücretsiz ve açık kaynak kodlu, çoğunlukla dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan, gönüllü geliştiriciler tarayından geliştirilmiştir. WordPress bazı harika, dünya görüşünüzü değiştirecek haklara sahip olduğunu GPL lisansı ile beraber gelmektedir.

    0. Ne için istiyorsanız o amaçla bu programı kullanmak için tam anlamıyla özgürsünüz.

    1. Kaynak kodlara erişebilirsiniz. Programın nasıl çalıştığını inceleme ve isterseniz değiştirme özgürlüğüne sahipsiniz.

    2. Orijinal programın kopyalarını dağıtma, dolayısıyla komşunuza yardım edebilme özgürlüğüne sahipsiniz.

    3. Değişiklik yaptığınız sürümü başkalarına dağıtma özgürlüğüne sahipsiniz. Bu sayede uygulamayı kullanan kişilere değişikliklerinizden faydalanma şansı tanımış olursunuz.

WordPress, sizin gibi insanların arkadaşlarına WordPress’i anlatması ve binlerce firmanın ve servisin WordPress etrafında konuşlanmış uygulamaları ile büyüyor ve bizler, her seferinde hakkımızda iyi bir şeyler söylendiğinde gururlanıyoruz. Sadece ilk önce marka yönergelerimize bir göz atsanız yeter.

WordPress dizininde yer alan her eklenti ya da tema %100 GPL uyumlu ya da benzer bir ücretsiz lisansa sahiptir, böylece rahatça eklenti ve tema bulabilirsiniz. Eğer bir başka kaynaktan eklenti ya da tema bulursanız GPL olup olmadığını sorun. Eğer WordPress lisansına saygı göstermiyorlarsa, kendilerini hiç bir şekilde önermiyoruz.

Tüm yazılımların bu özgürlüklerle beraber dağıtılmasını istemez misiniz? Biz istiyoruz! Daha fazla bilgi için Free Software Foundation (Özgür Yazılım Oluşumu) sitesine bir göz atın.

fsf.org

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x