MariaDB 11.3.0 Alpha duyuruldu

İlişkisel veritabanı sistemi olan MySQL’in kaynak kodundan türeyen ve GNU Genel Kamu Lisansı altında kullanıma sunulan MariaDB’nin 11.3.0 Alpha sürümü duyuruldu.Bunun bir test sürümü olduğu belirtilerek, yalnızca test etmek amacıyla kullanılması öneriliyor. Redirect_url sistem değişkeni kullanılarak bir yönlendirme mekanizmasının eklendiği belirtilen yeni sürüm, şu anda istemci tarafı desteği eksik olarak kullanıma sunuluyor. SSL’in artık sunucuda varsayılan olarak etkin olduğu belirtilirken, yapılandırma gerekmeyeceği, sunucu sertifikası sağlanmadıysa, sunucu tarafından otomatik olarak kendinden imzalı bir sertifika oluşturulacağı ifade ediliyor. İstemcilerin artık, mysql_native_password veya ed25519 kimlik doğrulaması kullanılıyorsa ve hesap parolası boş değilse, kendinden imzalı sunucu sertifikalarını doğrulayabildiği belirtiliyor. Bilgi şeması PROCESSLIST tablosuna bir SENT_ROWS sütunu eklendiği ve çoğu sonucun ekrana sığmasını sağlamak için süreç listesindeki sütunların görüntü boyutunun genişletildiği söyleniyor. MariaDB 11.3.0 Alpha hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

 

Genel Kamu Lisansı’na (GPL) sahip özgür bir yazılım olarak sunulan yazılımı GPL’in kısıtladığı alanlarda kullanmak isteyenler ayrı bir lisansla satın alabiliyor. MySQL ile aynı komutları, aynı arayüzleri, aynı kitaplıkları ve API’leri içeren MariaDB; MySQL ile özellik açısından birebir uyumludur. Dağıtımların çoğu hâlâ resmi olarak MySQL’i desteklerken, yeni ek özellikler ve geliştirmeler yapılan MariaDB’nin ayrıca kurulması gerekiyor. MariaDB 11.3.0 Alpha edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

, , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x