XBMC Yeniden Adlandırılıyor: Kodi

Televizyon ve uzaktan kumanda ile kullanım için GNU/Linux, OSX, Windows, iOS ve Android yüklü aygıtlarda 10 metreye kadar bir kullanıcı arayüzü üzerinden özgür ve açık kaynak kodlu (GPL) bir medya oynatıcı olarak işlev gören XBMC‘nin 14. sürümü ilan edilecek. Sürümün yeni bir isimle duyurulacağı duyuruldu: Kodi. 2002 yılından bu yana XBMC olarak bilinen yazılım, üç değişik adlandırmayla karşı karşıya kaldı. İlkin Xbox Media Player denildi. 2004 yılında, geliştirme ekibi bunu Xbox Media Center olarak değiştirdi. 4 yıl sonra 2008 yılında, onun orijinal kökleri Xbox’a yönelinmişti. Xbox için destek kısa bir süre sonra düştü. XBMC, bugün basit bir Media Center’den çok daha fazla bir Eğlence Merkezi durumunda. Kodi ile yazılım, aynı kalacak. Kod GPL 2.0 altında lisanslı olacak.

14 başlıkta sunulacak olan Kodi’nin önyüklemede değişik bir ekranı olacak. mp3, FLAC, WAV ve WMA formatları dahil olmak üzere tüm müzik parçalarını çalabileceğiniz XBMC ile pek çok film yapabileceğiniz gibi tüm ana video formatlarını destekleyen yazılımla, TV şovlarını ve tüm film koleksiyonunuzu izleyebilirsiniz. Resimlerden slayt gösterisi oluşturabileceğiniz, canlı TV izleyip, kaydedebileceğiniz XBMC ile geniş bir eklenti seçeneğini kullanabilirsiniz. Yüzlerce uzaktan kumanda desteği sunan XBMC, Smartphone ve Tablet uygulamaları gibi seçeneklerden yararlanma imkanı da veren olağanüstü bir uygulama. XBMC çevresi, kendilerine verilen destek için herkese teşekkür ediyor. XBMC, Xbox Media Player, Xbox Media Center ve 14. sürüme giderken Kodi ismi için kullanıcıların ne düşündüğünü duymak istediklerini söylüyorlar. Dilerseniz, bu haberin altına görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için Nathan Betzen’in konuya ilişkin olarak yazdığı yazıyı inceleyebilirsiniz.

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x