Compiz Pencere Yöneticisinin 0.9.12.1 Sürümü Duyuruldu

Compiz pencere yöneticisinin 0.9.12.1 sürümü, Stephen M. Webb tarafından duyuruldu. Bu sürümün bazı küçük düzeltmeleri, küçük onarımları ve önemli değişiklikleri içerdiğini söyleyen Webb; Metacity 3.14 için gtk pencere dekoratörü olarak Alberts Muktupāvels’in katkısıyla tam destek sağlandığını ifade etti. Değişikliklerin tam listesinin burada bulunabileceğini söyleyen Webb; kullanıcıların karşılaştıkları herhangi bir sorunu rapor etmelerini rica etti. Compiz ve Beryl projelerinin birleşmesiyle ortaya çıkan Compiz Fusion, Unix ve türevleri için açık kaynak kodlu bir pencere yöneticisidir. Çok sayıda GNU/Linux dağıtımı tarafından desteklenen Compiz projesi, çeşitli eklentilerden oluşur ve bunlar aracılığıyla geliştirilir. Compiz, AIGLX (Accelerated Indirect GLX) kullanan bir pencere yöneticisi olduğu için göze hoş görünen pek çok efekti sistemi yormadan gerçekleştirebilmektedir. Compiz kurulumundan sonra, istenildiğinde, kullanılan asıl masaüstü ortamına geri dönülebilir. Compiz kullanıcının istediği biçimde özelleştirilebilir. Compiz’de mesela masaüstünü 3B Kübe, küreye ya da silindire dönüştürmek mümkündür. Daha önce Compiz ekibinden koparak daha yenilikçi tasarımlar geliştiren Beryl-project, sonra tekrar Compiz ailesine dahil olmuştur. Çeşitli dağıtımlar, Compiz’i varsayılan olarak içermektedirler. Compiz 0.9.12.1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Linux Mint 17.1 Rebecca Mate, 3.18.5 Linux çekirdeği ile…

Compiz 0.9.12.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Compiz’in özellikleri hakkında fikir edinmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
rem
rem
9 yıl önce

Linux Mint 17.1 Mate ile denedim. Ama sık sık mate panelden çökme hatası aldım. Cinnamon’a geçtim. Ama cinnamon compiz desteklemiyor.

0
Yorum yapar mısınız?x