Google Summer of Code 21 sona eriyor & Faces of GNOME

Google Summer of Code 21, sona eriyor. 3 aylık uzun bir yolculukta GNOME için kullanıcı arabirimi geliştirmekten, belgeleri okumaya, yeni özellikler eklemeye ve sorunları gidermeye kadar pek çok iş gerçekleştirildi. Faces of GNOME‘un geliştirilmesi için çoğunlukla tüm kilometre taşlarının tamamlandığını ve tüm kaynak kodunun GitLab‘da bulunabileceğini belirtmek isteriz. Yüzlerce kullanıcıyı, katkıda bulunanları, topluluk üyelerini ve coşkulu destekçileri bir haftalık konuşmalar ve atölye çalışmaları için bir araya getiren GUADEC; GNOME topluluğunun en büyük konferansıdır. Ne yazık ki COVID nedeniyle konferans çevrimiçi olarak yapıldı.

Gnome masaüstü ortamı ya da orjinal adıyla GNU Network Object Model Environment; özgür bir masaüstü ortamıdır. GNU tasarısına bağlı GNOME Projesi topluluğunca geliştirilmekte olan Gnome; Unix ve BSD tabanlı birçok işletim sistemine kolaylıkla kurulabilmektedir. GPL ve LGPL lisansları altında kullanıma sunulan Gnome; özgür bir yazılımdır ve pek çok kişi tarafından kullanılan popüler bir masaüstü ortamıdır. Gnome; Richard Stallman’ın özgür yazılım ilkelerini tam olarak taşıyan bir masaüstü ortamı arayışları doğrultusunda Miguel de Icaza ve Federico Mena tarafından, o sıralar özgür yazılım olmayan QT kütüphanesini kullanan KDE’ye bir başka seçenek olması için geliştirilmeye başlanmış ve günümüzde de KDE ile birlikte en popüler Unix masaüstü ortamı olmuştur.

, , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x