LXDE 0.5.6

Türkçe’de üç aşağı beş yukarı hafif X11 masaüstü ortamı anlamına geldiği kabul edilen Lightweight X11 Desktop Environment (LXDE); UNIX benzeri işletim sistemleri için geliştirilen özgür ve açık kaynak kodlu bir masaüstü ortamıdır. LXDE’nin 0.5.6 sürümü duyuruldu. Nautilus, Konqueror ve Thunar’ın yerine üretilen ve GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanan özgür bir yazılım olan PCManFM; diğer geliştiriciler ile birlikte LXDE’nin standart dosya yöneticisidir. LXDE’nin en önemli özeliği, bileşenlerinin bağımsız olması ve bağımlılıklarının az olmasıdır. LXDE projesi, sistem kaynaklarını az kullanan ve aynı zamanda sezgisel, hafif ve kullanışlı bir masaüstü ortamı yaratmayı amaçlar. PCManFM, dosya yöneticisi ile gelen LXDE; metin düzenleyici olarak leafpad’i, arşivleme için Xarchiver’i, Openbox pencere yöneticisini içerir.

Gayriresmî paket deposunda LXDE bulunan dağıtımlar içinde Knoppix, ArchLinux, CentOS, CrunchBang, CRUX, Frugalware, Gentoo, PCLinuxOS, Sabayon, Sidux, Slackware, VectorLinux, Xandros vb. sayılabilir. Temiz ve kullanıcı dostu arayüzle tam bir masaüstü yönetimi olanağı sağlayan PCManFM dosya yöneticisi, çeşitli dillere tercüme imkanı da verir. Firefox sekmelerine benzeyen sekmeli pencerelerde çalışma olanağı sunan PCManFM, dosyaları sekmeler arasında sürüklemeye (sürükle-bırak desteği ) imkan sağlıyor. İsteğe bağlı iki panel görünümü modu sunan PCManFM, engelliler için tam erişim desteği verirken, özelleştirilebilir ana pencere düzeni ve gelişmiş arama özelliğiyle kullanıma sunuluyor. Dosya şablonları desteği, GNOME ve KDE stillerine verilen destekle birleşiyor. PCManFM/libfm kurulumu konusunda kurulum kılavuzunu inceleyebilirsiniz. PCManFM 1.2.1’i buradan indirebilirsiniz. LXDE 0.5.6 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x