LibreOffice 4.3.0

Dördüncü sürüm adayı 28 Temmuz 2014 tarihinde duyurulan LibreOffice 4.3.0′ın final sürümü, sürüm takvimine uygun biçimde The Document Foundation (TDF) tarafından duyuruldu. “Bugün daha iyi bir ofis yazılımına sahip olamazsınız” biçiminde sunulan LibreOffice 4.3.0; daha iyi bir OOXML uyumu, daha iyi bir yorum yönetimi ve hesap tablolarında daha çok sezgisellik, impress sunum yazılımında 3B model desteği ile geliyor ve Mac OS X’de artık doğal görünümü kullanıyor. LibreOffice 4.3.0 yeni özellikler ve çok sayıda geliştirme ile geliyor: Belge ile birlikte çalışılabilirlik, yorum yönetimi, sezgisel hesap tablosu, impress ve 3B modeller… LibreOffice 4.3.0, ayrıca “canavar” olarak adlandırılan 65.000 karakteri geçen paragrafları da destekliyor. GCJ Java varyantlarında bilinen kimi sorunlar olduğu için GNU/Linux kullanıcılarına bunlar yerine OpenJDK kullanmaları tavsiye ediliyor. Yazılımın Windows versiyonu için istenilen kullanıcı arabirimi dilinin seçebileceği belirtildi. LibreOffice 4.3.0 RC4 kullanıcılarının final sürümü indirip kurmalarına gerek yoktur, iki sürüm özdeş oldukları için aynı sürümü kullanmaya devam edebilirler. LibreOffice 4.3.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

The Document Founation Başkanı Thorsten Behrens “LibreOffice projesi geniş bir özgür yazılım topluluğunun bilgisayarları özgürleştirebilmek için patronaj veya yazılım sağlayıcı olmadan da yaşayabileceğini göstermektedir” diyor ve “Bugün birlikte çalışılabilirlik, belge standartları desteği ve bağımsızlık açısından baktığınızda LibreOffice’den daha iyi bir ofis yazılımına sahip olamazsınız. Onca yıl sonra LibreOffice bilgisayarın kontrolünü tekrar kullanıcıya vermekte” diye ekliyor.

Sürümün teknik detaylarına ilgi duyan kullanıcılar ara sürüm adaylarının duyurularını inceleyebilirler:

Bağımsız, kendi kendini yöneten, meritokratik bir organizasyon olarak Özgür yazılım değerleri temelinde Almanya’da kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan The Document Foundation (TDF); küresel topluluk tarafından OOo’nun meşru varisi seçilmiştir ve günden güne artan sayıda kamu yönetimi, şirketler ve KOBİ’ler tarafından masaüstü üretkenliği için ofis yazılımı olarak tercih edilmektedir. OpenOffice.org topluluğunun on yıllık emeği üzerine kurulmuştur. TDF, bağımsız bir vakfın üzerinde oluşacak kültürün gönüllü ve kurumsal katkıcıları bir araya getirebilecek en iyi çözüm olduğu inancıyla kurulmuştur ve şimdiye kadar yapılmış en iyi özgür ofis yazılımını sunmaktadır. TDF temel değerlerine inanan ve faaliyetlerine katkıda bulunan bütün bireylerin katılımına açıktır ve (Bireylerin çalışmalarına sponsor olmak gibi) kurumsal işbirliğine sahiptir. Ocak 2014 itibarıyla TDF dünya çapında 190 üyeye ve 3.000′den fazla katkıcıya sahiptir. LibreOffice kullanıcıları, özgür yazılım savunucuları ve topluluk üyeleri, yapacakları bağış ile vakfı destekleyebilirler. Toplanan bağışlar, altyapı iyileştirmeleri ve projenin küresel ve yerel çapta farkındalığının artırılmasını sağlayan tanıtım faaliyetlerinde kullanılmaktadır. LibreOffice 4.3.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

LibreOffice eklentilerini bu sayfadan edinebilirsiniz.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x
()
x