Linus Torvalds GCC Yaşam Boyu Başarı Ödülünü Kazandı

Linux yaratıcısı Linus Torvalds; GNU derleyicisi, ACM Programlama Dilleri Yazılım Ödülünü kazandı. Torvalds; GCC olarak bilinen The GNU Compiler Collection, son zamanlardaki adıyla 2014 ACM Programlama Dilleri Yazılım Ödülü’ne layık görüldü. Bu Ödül, bireyler ya da yazılım geliştiren kurumlar üzerinde “önemli bir etkisi” olanlara yıllık olarak veriliyor. Ödül, 2010 yılından bu yana veriliyor. Bugüne değin, 2010’da LLVM Compiler Infrastructure, 2011’de Simon Peyton Jones ve Simon Marlow, Glasgow Haskell Compiler (GHC), 2012’de Jikes Research Virtual Machine (JRVM), 2013’te Coq proof asistanına verilmiş. The GNU Compiler Collection (GCC); taşınabilir üretim kalitesi, standartlara uyum, yüksek optimizasyonlu derleyici, daha fazla mimari desteği, programlama dilleri ve çalışma ortamları sağlar.

Ödül, Free Software Foundation, GCC distribütörüne bağışlanacak 2.500 $ para ödülü ile birlikte geliyor. Linus Torvalds’ın dünyasına aşağıdaki videodan bakmaya ne dersiniz?

https://www.youtube.com/watch?v=HSgUPqygAww#t=66
Linus Torvalds Guided Tour of His Home Office

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x