Archive | Ocak, 2018

Apache Tomcat 8.5.27 duyuruldu

Genellikle Tomcat olarak anılan, Apache Software Foundation (ASF) tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir web sunucusu olan Apache Tomcat‘in 8.5.27 sürümü duyuruldu. Windows hizmet sarmalayanı veya Windows için derlenmiş APR/yerel kütüphaneyi içermediği söylenen teni sürüme, Tomcat’i başlatmak için kullanılan komut satırı komutlarının bazılarının dahil edilmediği belirtildi. Java Servlet de dahil olmak üzere, JavaServer Pages (JSP), Java EL ve WebSocket gibi birçok Java EE özelliklerini uygulanan Apache Tomcat; katışıksız bir Java HTTP web sunucusu ortamı sağlıyor. Bir açık kaynak geliştirici topluluğu tarafından Apache 2.0 lisansı altında geliştirilip muhafaza edilen Apache Tomcat; yüksek kullanılabilirlik özelliğine sahiptir. Apache Tomcat 8.5.27 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da  sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Apache Tomcat 8.5.27 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

SolydXK 201801 32-bit duyuruldu

Kararlı ve güvenli bir ortam sağlayarak kullanımı kolay bir dağıtım olmayı hedefleyen Debian GNU/Linux’un kararlı sürümüne dayalı olarak yapılandırılan SolydXK’in Xfce (SolydX) veya KDE (SolydK) masaüstü ortamlarıyla sunulan güncelleştirilmiş 201801 32-bit sürümü, Arjen Balfoort tarafından duyuruldu. Meltodown yaması ile çıkarılan en yeni Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem; “SolydXK sistem ayarları” adı verilen bir sistem yapılandırma aracı ile birlikte geliyor. Debian Plymouth Manager ile aygıt sürücüsü yöneticisi (DDM) entegre edilen sistemde, Fstab’a yeni bölümler eklenmiş ve eski çekirdek paketlerinin güvenle kaldırılması sağlanmış. Pek çok hatanın giderildiği ve tamamen güncellenmiş kalıpların, inanılmaz derecede sağlam olduğunu belirten Balfoort; kullanıcıların kurulumdan sonra ek paketler seçebileceklerini söyledi. SolydXK 201801 32-bit hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

SolydXK 201801 32-bit edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

SQLite 3.22.0 duyuruldu

En yaygın SQL veritabanı motoru olan SQLite, 3.22.0 sürümüne güncellendi. Kullanıcıların, yazılımı çeşitli değişiklikler ve hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürüme yükseltmelerinin önemli olduğu ifade ediliyor. sqlite3_vtab_collation() arabirimi eklenen yazılıma yeni eklentiler kazandırılmış bulunuyor. Mozilla, Bloomberg, Oracle, Adobe, Symbian gibi SQLite Konsorsiyum üyeleri tarafından kısmen desteklenen SQLite, kaynak kodları halka açık bir yazılım. SQLite, gömülü bir SQL veritabanı motoru. Diğer SQL veritabanlarının aksine, SQLite, ayrı bir sunucu işlemi yapmıyor. SQLite okuyor ve doğrudan sıradan disk dosyalarına yazıyor. SQLite 3.22.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

SQLite 3.22.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Git 2.16.1 duyuruldu

Yazılım geliştirme süreçlerinde kullanılan, hız odaklı, dağıtık çalışan bir sürüm kontrol ve kaynak kod yönetim sistemi olan olan Git‘in 2.16.1 final sürümü, Junio C Hamano tarafından duyuruldu. Sürümün yalnızca bir hatayı gidermek üzere çıkarıldığını söyleyen Hamano; katkıda bulunan herkese teşekkür ettiklerini ifade etti. İlk sürümü Linux çekirdeği‘nin geliştirilmesi sürecinde kullanılmak üzere 2005 yılında Linus Torvalds tarafından tasarlanıp geliştirilen, son Eclipse kullanıcı topluluğu anketi verilerine göre 2013 yılı itibariyle %30 pazar payına ulaşan Git’in ortaya çıkışı, çok sayıda Linux çekirdeği geliştiricisinin proje yönetimi için bir önceki sürüm kontrol sistemi olan BitKeeper’ı tercih etmesiyle başlamıştır. Andrew Tridgell, bir takım tersine mühendislik yöntemleriyle BitKeeper protokolüne müdahalelerde bulunmuş, ancak BitKeeper’ın telif haklarını elinde bulunduran Larry McVoy, BitKeeper’ın ücretsiz kullanımını reddeterek konuyu hukuki platforma taşıyınca BitKeeper’ın kullanımından vazgeçilmiş, böylece Git’in temelleri atılmıştır. 2.6.12-rc2 sürümlü Linux çekirdeğinin yayınlanmasının ardından Torvalds, kendi sürüm kontrol sistemini yazmaya karar vermiştir. Böylece, BitKeeper ve Monotone’dan esinlenilerek Git doğmuştur. Git 2.16.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Git 2.16.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

GNU Compiler Collection (GCC) 7.3 RC duyuruldu

GNU Projesi tarafından üretilen ve çeşitli programlama dillerini destekleyen bir derleyici sistemi olan ve genelde GCC olarak kısaltılan GNU Compiler Collection’ın 7.3.0 sürümünün sürüm adayı, Richard Biener tarafından duyuruldu.Bunun GCC 7.3 için ikinci bir sürüm adayı olduğunu hatırlatan Biener; sürümün bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. Biener; her şey yolunda giderse, 25 Ocak Perşembe günü 7.3’ün duyurulabilceğini söyledi. Biener; her zaman olduğu gibi, bu sürüme de çok sayıda kişinin katkıda bulunduğunu ve her birine ayrı ayrı teşekkür ettiklerini ifade etti. Başlangıçta GNU işletim sistemi için derleyici olarak yazılan GCC; 100% özgür bir yazılım olarak kullanıcının özgürlüğüne saygı anlamında GNU araç zincirinin önemli bir parçasıdır. Diğer pek çok modern Unix benzeri işletim sistemleri tarafından da standart derleyici olarak benimsenen GCC; çok çeşitli işlemci mimarilerine taşınmış; ticari, perakende ve kapalı kaynak yazılım geliştirme ortamlarında da yaygın bir araç olarak kullanılır olmuştur. Özgür Yazılım Vakfı (FSF) tarafından GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan GCC’nin ilk sürümü 1987 yılında duyurulmuş; aynı yılın Aralık ayında C++ programlama dilinin de derleyicisi olmuş, daha sonra Fortran, Pascal, Objective-C, Java, Ada ve diğer diller için geliştirilmiştir. GCC 7.3 RC hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve GNU.org sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

GCC 7.3 RC edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

LibreELEC 8.2.3 duyuruldu

Televizyon ve uzaktan kumanda ile kullanım için GNU/Linux, OSX, Windows, iOS ve Android yüklü aygıtlarda 10 metreye kadar bir kullanıcı arayüzü üzerinden özgür ve açık kaynak kodlu (GPL) bir medya oynatıcı olarak işlev gören Kodi‘nin en son final sürümü ile kullanıma sunulan ve Raspberry Pi gibi ARM tabanlı bilgisayarları hedef alan LibreELEC’in 8.2.3 sürümü, LibreELEC projesi tarafından duyuruldu. LibreELEC 8.2 kullanıcılarını rahatsız eden USB DVB adaptörlerindeki süreklilik hatasını çözdüğü söylenilen yeni sürüm, Spectre ve Meltdown güvenlik açıklarıyla ilgilenerek geliştirildi. LibreELEC 8.2.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusu incelenebilir.

Continue Reading →

LibreELEC 8.2.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0
Translate »