Archive | Şubat, 2018

ReactOS 0.4.8-rc duyuruldu

Rus kökenli, Microsoft Windows NT platformunun tasarımını klonlayarak yapılandırılan, ancak açık kaynak kodlu bir sistem olan ReactOS‘un 0.4.8 sürümünün ilk sürüm adayı duyuruldu ve test edilmek üzere yansılarda yerini aldı.  Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Boş “doküman ve ayarlar” klasörü oluşturulduğu bildirilirken, MS Tahoma’nın iki kez kurulması gerektiği belirtiliyor. Sistemin, Winsock ağ kitaplığı ve oyunlar da dahil olmak üzere DOS dönemi yazılımları için daha iyi destek sunduğu ifade ediliyor. ReactOS 0.4.8-rc hakkında bilgi edinmek için ilgili wiki sayfası ve forum bildirisi incelenebilir.

Continue Reading →

ReactOS 0.4.8-rc edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Nitrux 1.0.9 duyuruldu

Meksika kökenli, KDE Plasma 5 ve Qt üzerine kurulmuş Ubuntu tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan Nitrux‘un 1.0.9 sürümü duyuruldu. 4.15.5 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, KDE Plasma masaüstü ortamının en son sürümü 5.12.80 ile kullanıma sunulduğu bildirilirken, Qt 5.10.0’ın da güncel yazılımlar içinde yerini aldığı belirtildi. Temel olarak, Nomad masaüstü ortamını içeren sistem, Nomad güvenlik duvarı yardımcı programıyla Babe müzik çaları içeriyor. Nvidia, AMD ve Intel için X11 sürücü desteği eklendiği ifade edilen sistemin, Calamares 3.1.12 ile geldiği belirtiliyor. Nitrux 1.0.9 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Nitrux 1.0.9 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

SystemRescueCd 5.2.1 duyuruldu

Sistem tamiri için tasarlanan Gentoo tabanlı, Fransız kökenli SystemRescueCd‘nin 5.2.1 sürümü duyuruldu. Sistemin kararlı Linux çekirdeği LTS 4.14.20’ye dayalı olarak geldiği bildirilirken, UEFI Önyükleme için Grub 2.02 kullanımının tercih edildiği belirtiliyor. GParted-0.30.0, fsarchiver-0.8.4, ntfs3g-2017.3.23 içeren ve disk araçları güncellenmiş olarak gelen sistemde, sistem çekirdeği; ext2, ext3, ext4, ReiserFS, Reiser4FS, btrfs, XFS, JFS, VFAT, NTFS, ISO9660 gibi günümüzün en önemli dosya sistemlerinin tümünü ve Samba ve NFS gibi ağ dosya sistemlerini destekliyor. SystemRescueCd 5.2.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

SystemRescueCd 5.2.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Bodhi Linux 4.5.0 duyuruldu

Varsayılan masaüstü kullanıcı arayüzü olarak şık ve hafif Enlightenment pencere yöneticisiyle gelen ve varsayılan masaüstü ortamı olarak Moksha kullanılan Ubuntu LTS tabanlı dağıtım Bodhi Linux‘un 4.x.x serisinin yeni bir güncellemesi olan 4.5.0 sürümü, Jeff Hoogland tarafından duyuruldu. Bodhi Linux 4.5.0’ı duyurmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Hoogland; bunun üç ayda bir gelen normal bir güncelleme sürümü olduğunu ifade etti. Mevcut Bodhi 4.x.y kullanıcılarının yeniden yükleme yapmalarının gerekmediğini ifade eden Hoogland; sistemlerini güncel tutanlar için güncelleme ihtiyacı olmadığını söyledi. Bodhi Linux 4.5.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Bodhi Linux 4.5.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Wireshark 2.4.5 duyruldu

Network trafiğinin, bir grafik arayüz üzerinden izlenmesini sağlayan açık kaynak kodlu bir yazılım olan Wireshark‘in en son kararlı sürümü 2.4.5 duyuruldu. Dünyanın en popüler ağ protokol analizörü olan yazılımın yeni sürümü, çeşitli yenilikler ve hata düzeltmeleriyle geliyor. Sorun giderme, analiz, geliştirme ve eğitim için kullanılan Wireshark; IEEE 802.11 disektörünün çökmesine yol açan bir problemin giderildiği, AutoScroll’un çalışmama sorununun çözümlendiği bir sürümle yoluna devam ediyor. Wireshark’in kurulu olduğu bilgisayar üzerinden anlık network trafiği izlenebileceği gibi, Wireshark daha önce kaydedilmiş dosyaların incelenmesi amacı ile de kullanılabilir. Yaygın olarak kullanılan ağ protokol analizörü olan Wireshark; ağdaki olayları mikroskobik düzeyde görmeyi sağlar. 1998’de Gerald Combs tarafından başlatılan projenin devamı olarak geliştirilmesi dünya çapında ağ uzmanlarının gönüllü katkılarıyla devam etmektedir. Wireshark 2.4.5 hakkında hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Wireshark 2.4.5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

LibreOffice 6.0.2 RC1 çıktı

LibreOffice’in yeni 6.0.2 sürümünün ilk sürüm adayı çıktı. LibreOffice 6.0.2 RC1; sürüm takvimine uygun biçimde The Document Foundation (TDF) tarafından çıkarıldı. The Document Foundation (TDF), henüz resmi duyuruyu yapmadı ama paketler test edilmek üzere yansılardaki yerini aldı. Bunun, yalnızca test etmek amacıyla kullanıma sunulan bir sürüm olduğunun unutulmaması gerektiği hatırlatılıyor. LibreOffice 6.0.2 RC1’i var olan LibreOffice kurulumuna paralel kurabilirsiniz. Farklı dağıtımlar için ayrıntılı kurulum yönergelerini incelemeniz önerilir. Sürüme ilişkin hataları Bugzilla üzerinden bildirebilirsiniz. LibreOffice 6.0.2 RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için resmi duyurusu yapıldıktan sonra sürüm notlarını inceleyebileceksiniz.

Continue Reading →

LibreOffice 6.0.2 RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz. Resmi duyuru yapılana kadar:

Resmi duyuru yapıldıktan sonra:

0

Tor Browser 8.0a2 duyuruldu

İnternet üzerinde kişisel bilgileri gizleyebilme ve anonim olma olanağı sağlayan ünlü güvenlik aracı Tor Browser’in 8.0a2 sürümü duyuruldu. Firefox için önemli güvenlik güncelleştirmeleri içeren yeni sürüm; 8.0 serisindeki ikinci alfa sürüm oluyor. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. Firefox 52.6.0esr ile gelen sürüm ayrıca Tor 0.3.3.2-alpha ve Torbutton 1.9.9 içeriyor. Tor Launcher ise 0.2.15 sürümüne güncellenmiş bulunuyor. HTTPS Everywhere 2018.1.29, NoScript 5.1.8.4 ve NoScript to 5.1.8.4 içeren yeni sürüm, meek 0.29 ile geliyor. Tor Browser 8.0a2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Kuşkusuz, bu trafiğin şöyle bir dezavantajı da vardır. Birçok sitenin açılması çok uzun sürebilmektedir. Ancak, kullanıcı .onion uzantılı web sitesini yayınlayarak bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığı siteye girişin hızlı olmasını sağlayabilir. Ayrıca bu siteye normal browserlar ile erişilemeyecektir, siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabileceklerdir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfasıdır söz konusu olan. Tor Browser 8.0a2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0
Translate »