GNU Hurd 0.7, GNU Mach 1.6 ve GNU MIG 1.6 Duyuruldu

hurdBir GNU projesi olan ve UNIX için Popüler bir işletim sistemi çekirdeği olarak geliştirilen GNU Hurd, Linux’un 4.3 sürümü öncesinde, 0.7 sürümüne güncellendi. Ayrıca GNU Mach 1.6 sürümüne, GNU MIG de 1.6 sürümüne güncellendi. Geliştiriciler, yeni sürümleri duyurmaktan mutluluk duyduklarını ifade ettiler. Yeni sürümde, EXT2 dosya sistemi kodu (ext2fs) için önbellek artırılırken, fakeroot aracı büyük ölçüde iyileştirilmiş bulunuyor. Derleyici uyumluluğu için güncelleştirmeler içeren GNU Mach 1.6’da ise, hata ayıklama altyapısında iyileştirmeler gerçekleştirilmiş ve çeşitli hata düzeltmeleri yapılmış. glibc-2.19 ile gelen GNU MIG 1.6 ise küçük bir güncelleme içeriyor. Geliştirme ekibi, kendilerine yardımcı olan herkese teşekkür ettiklerini belirtti ve Hurd’ü denemek isteyenlerin, bunu kolaylıkla Debian GNU/Hurd ile yapabileceklerini ifade etti. GNU Hurd’ün şu an için 32-bit x86 makinelerde çalıştığı belirtilirken, ayrıntılar için Sıkça Sorulan Sorular sayfasının incelenmesi önerildi. GNU Hurd güncelleştirmeleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.


Hurd; esas olarak 1983 yılında Richard M. Stallman (RMS) tarafından tasarlanan tam bir GNU işletim sisteminin ihtiyaç duyduğu son ana yazılım bileşenlerini içeriyor. Hurd’ü geliştirme çabası ayrıca Debian GNU/Hurd projesi olarak da sürdürülüyor. Güncellenen bileşenleri aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.

, , , , , ,

GNU Hurd 0.7, GNU Mach 1.6 ve GNU MIG 1.6 Duyuruldu için 0 yorum

  1. Emre 1 Kasım 2015 at 17:19 #

    GNU Hurd, GNU Mig ve GNU Mach arasındaki farklar neleredir?

  2. filozof 1 Kasım 2015 at 17:49 #

    Sevgili Emre, yukarıda da belirtildiği gibi, GNU Hurd, UNIX için Popüler bir işletim sistemi çekirdeği olarak geliştirilen bir GNU projesidir. Hurd, (Mach gibi) bir mikro çekirdeğin üstünde çalışarak farklı birçok özellik sunan bir sunucular bütünüdür. Yani bir zaman sonra, Linux’a gerek kalmayabilecektir. GNU Mach; GNU Hurd’ün dayandığı mikro çekirdektir. Linux 2.0, aygıt sürücülerinin çoğunluğunu içerdiği için GNU Mach; bir Linux emülasyon katmanı olarak geliştirilmiştir. GNU MIG ise C ile üretilen bir arayüz. GNU sistemde diğer yazılımlar için Mach tabanlı süreçler arasında iletişim kurmak üzere gerek duyuluyor. Selamlar.

Bir Cevap Yazın

Translate »