TL Simgesi Sisteme Nasıl Yüklenir?

Türk Lirasının simgesini ofis dökümanlarında kullanılır hale getirmek için yapılması gereken küçük bir işlem var. Bu yazıda, kısaca onu ele alacağız. Öncelikle, bilindiği gibi T.C. Merkez Bankası tarafından Debian GNU/Linux ve Ubuntu, Pardus, Redhat, Windows, MacOS, Android ve iOS için kurulum paketleri hazırlanan TL Simgesine yönelik olarak rehberler de hazırlanmıştı. Öncelikle, Debian GNU/Linux ve Ubuntu için .deb paketi olarak hazırlanan TL Simgesi kurulum paketini indiriyorsunuz. Ardından pakete çift tıklayıp GDebi paket yükleyicisi ile yükleyebilirsiniz. Ya da terminalde cd komutu ile paketin olduğu dizine geçip, sudo dpkg -i tlsimgesi_1.0.0_all.deb komutunu vererek yükleyebilirsiniz. Kurulumdan sonra kullanıcı oturumunu kapatıp yeniden giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra sistem —> tercihler —> klavye sekmesine geçiyorsunuz. Buradaki işimiz “düzen” sekmesiyle. “Düzen” sekmesine yeni bir düzen eklemeniz gerekiyor, bu nedenle “ekle”ye ya da “+” imgesine tıklıyorsunuz. Orada karşınıza “TL Simgesi” ya da “Türkçe Q Klavye ve TL Simgesi” gibi seçenekler çıkacaktır. Yalnız “TL Simgesi” çıkıyorsa onu seçin, değilse diğerini seçin.

tls
tlsimgesi_1.0.0_all.deb paketini yüklediğinizde, tarayıcınızda böyle bir görüntüyle karşılaşacaksınız.

Artık yapmanız gereken “AbakuTLSymSans” isimli yazı tipini seçmektir. Sonrasında, yazdığımız belge üzerinde AltGr+t tuş kombinasyonunu kullanarak TL simgesini kullanmaya başlayabilirsiniz.

abakus

, , , , , ,

TL Simgesi Sisteme Nasıl Yüklenir? için 0 yorum

 1. Mert Gör 10 Mayıs 2015 at 12:38 #

  Teşekkürler fortran , bu uygulama Pardus Topluluk Sürümünde kurulu geliyor diye biliyorum.Linux Mint 17.1’e de yardımınla kurdum.Bu arada yazılımı yazanların /opt klasörü ile ilgili bir açıklama yapmaları iyi olmuş./Opt klasörü zaten bu şekilde harici uygulamaların barındırıldığı bir yer.

 2. taha konuk 17 Ağustos 2015 at 19:45 #

  Bu işlemi yazıtipi olmadan yapmanın bi yolu yok mu? Nerde olursa olsun Alt Gr+T ye basıldığında tl simgesi çıkmasını sağlayamaz/sağlatamaz mıyız?

 3. filozof 17 Ağustos 2015 at 20:02 #

  Hayır taha konuk, yalnızca “AbakuTLSymSans” isimli yazı tipini seçip, AltGr+t tuş kombinasyonunu kullanarak TL simgesini kullanabilirsiniz. Bunun bizimle bir alakası yok, T.C. Merkez Bankasının hazırladığı yazılımın özelliği bu.

  • taha konuk 18 Ağustos 2015 at 16:23 #

   Demek istediğim merkez bankasının hazırladığı yazılıma bağlı kalmaksızın yapamaz mıyız idi. Herhangi bir metin alanında TL simgesi yazmak için ne yapacağız? ya da windows bu işi nasıl çözmüş? Sanırım simgenin ASCII tablosuna girmesini beklemek gerekiyor doğru mu?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.