Mozilla Firefox 11 Yaşında!

15 Temmuz 2003’te kurulan Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen özgür bir ağ tarayıcısı olan Firefox; 11 yaşında. Eski Mozilla Suite’in yeniden tasarlanmasıyla, Netscape-Gecko tabanlı olarak, XUL kullanıcı arayüzü ile hazırlanan yazılım, günümüz internet kullanıcılarının yaklaşık olarak %20’si tarafından kullanılmaktadır. “Kâr amacı gütmeyen” Mozilla Vakfı, aslında çok önce, 1998’de Mozilla projesi adı altında biraraya gelmişti, fakat, 2003’ten itibaren vakfa dönüştü. Topluluğun çıkardığı ilk sürüm, 23 Eylül 2002’de Phoenix adıyla duyuruldu. Ancak BIOS üreticisi “Phoenix Technologies” ile yaşanan sorunlar nedeniyle Mayıs 2003’te yayınlanan 0.6 nolu sürüm, Firebird adını aldı. Ne var ki bu defa da daha önceleri yayınlanmış olan Firebird adlı veritabanı nedeniyle ismin tekrar değiştirilmesine karar verildi. 0.8 nolu sürümünden itibaren “Mozilla Firefox” (ya da kısaca “Firefox”) adı kullanılmaya başlandı.

phoenixMozilla Firefox’un 1.0 sürümü, 9 Kasım 2004’te yayınlandı. Böylelikle hızlı, işlevsel ve açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Mozilla Firefox hızla yaygınlaşmaya başladı. Güvenlik, kararlılık, hız ve daha fazlası” ilkesi ile yoluna devam eden tarayıcı; casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına, yemleme korumasına sahip ve getirdiği binlerce yararlı eklentiyle istenilen biçimde kişiselleştirilebiliyor. Çoğu eklenti Firefox ile öntanımlı biçimde uyumlu kullanılabiliyor.

firefox1.0_2004
Mozilla Firefox’un 1.0 sürümü, 9 Kasım 2004’te yayınlandı.

HTML5, XHR, MathML, SMIL için destek standartları geliştirilen; kimi kararlılık sorunları da giderilen Mozilla Firefox, web ve eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 teknolojileri gibi yetenekleriyle ve önemli ölçüde iyileştirilen JavaScript performansı ile kullanıma sunuluyor. Firefox; dünyanın çeşitli yerlerindeki Mozilla topluluk üyelerinin katkılarıyla 80′den fazla dilde kullanılabiliyor. Mozilla Firefox’un mevcut en son sürümü 42.0‘dır. Mozilla Firefox 42.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. Mozilla Firefox’un özellikleriyle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için özellikler sayfasını inceleyebilirsiniz. Mozilla tarihçesini burada bulabilirsiniz. Happy birthday Firefox!

mozilla
Mozilla Vakfı…

, , ,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Translate »