Tor Browser 5.0.6 Duyuruldu

İnternet üzerinde kişisel bilgileri gizleyebilme ve anonim olma olanağı sağlayan ünlü güvenlik aracı Tor tarayıcının yalnızca iki gün önce duyurulan 5.0.5 sürümünden hemen sonra, 5.0.6 sürümü de duyuruldu. Bu güncellemenin 5.0.5 sürümünde gözden kaçırılan Firefox için önemli güvenlik güncelleştirmeleri nedeniyle zorunlu olduğu vurgulanırken, en önemli sorunun Tor Browser 5.0.5’in yanlış Mozilla inşa etiketini kullanması olduğu ifade edildi. Firefox 38.5.0esr, Tor 0.2.7.6 sürümlerine güncellenirken, OpenSSL 1.0.1q, NoScript 2.7, HTTPS Everywhere 5.1.1 ve Torbutton da 1.9.3.7 sürümlerine güncellenmiş bulunuyor. Tor Browser 5.0.6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Tor ile internette tamamen belirsiz olabilmek ve yapılacak tüm işlemlerin bu belirsizlik içinde güvenli bir şekilde yapılabilmesi mümkündür. Tor, birbirine bağlı birden çok ve rastgele iletişim sürdüren perde sunucudan oluşur. Kullanıcı bir siteye istekte bulunduğunda, o isteği siteye ulaşana kadar birçok Tor sunucusu üzerinden şifrelenmiş bir şekilde karşı tarafa geçer ve son ulaşan makinenin ip adresi alınır, fakat bu makine de sadece kendinden önceki makineden haberdardır. Tam bir güvenlik için Tor sürümü ile birlikte, Tor Firefox Browser yazılımı da kurulur ve gezintiler bu browser üzerinden yapılır.

Kuşkusuz, bu trafiğin şöyle bir dezavantajı da vardır. Birçok sitenin açılması çok uzun sürebilmektedir. Ancak, kullanıcı .onion uzantılı web sitesini yayınlayarak bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığı siteye girişin hızlı olmasını sağlayabilir. Ayrıca bu siteye normal browserlar ile erişilemeyecektir, siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabileceklerdir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfasıdır söz konusu olan. Tor Browser 5.0.6 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , ,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Fight DRM, Join the Free Software Foundation
Translate »