Pardus İşletim Sistemi

Yerli bir dağıtım olarak kullanıcıların karşısına değişik biçimlerde çıkan, ilkin kendine özgü pisi paket sistemi ve değişik sistem özellikleriyle kullanıcı karşısına çıkmıştı. Sistem şu an TÜBİTAK ve ULAKBİM tarafından ortaklaşa geliştiriliyor ve Pardus, varsayılan olarak UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamı olan XFCE, ayrıca GNOME masaüstü ortamlarıyla, bir de sunucu versiyonuyla kullanıma sunuluyor. Sistem konusunda çok sayıda kılavuz yok maalesef. Şenol Aldıbaş, Ömer Çakmak, Aslı Koplay ve Seda Arık tarafından yazılan “Pardus İşletim Sistemi” adlı güzel bir kılavuz var. Bu kılavuzdan yararlanmanız gerektiğini düşünüyorum.

Şenol Aldıbaş, Ömer Çakmak, Aslı Koplay ve Seda Arık tarafından yazılan “Pardus İşletim Sistemi” adlı kitabı edinmek için tıklayınız.

, , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
illedelinux
illedelinux
3 yıl önce

Pardus adına böyle bir eksik vardı, hazırlayan ve emeği geçen arkadaşlara teşekkürler.

Bir soru soracaktım.
Kitabın başında “Milli Linux dağıtımı” diye geçiyor.
Çekirdeği yabancı, GUI araçları yabancı ve tabanı yabancı olan bir dağıtım milli olur mu?

Bunu cidden merak ettiğim için sordum, bahsettiğim özellikte olan bir dağıtımın milli olması imkansızdır, milli olduğunu kanıtlayan hiç bir argüman göremedim.
Bence yerli ile milli karıştırılmış durumda.

2
0
Yorum yapar mısınız?x