Libreboot X200 Dizüstü Bilgisayarlar Artık RYF Sertifikalı

Özgür Yazılım Vakfı (FSF), özgürlüğünüze saygısı nedeniyle Libreboot X200 dizüstü bilgisayarlara Respects Your Freedom (RYF) sertifikası verdi. Libreboot X200 dizüstü bilgisayarlar, ürün üzerinde kontrol hakkı ve gizlilik konularında FSF standartlarını karşıladığı için RYF sertifikasını almaya hak kazanmış bulunuyor. Hatırlanacağı gibi, Aralık 2013’te RYF sertifikasını almaya hak kazanan ilk dizüstü bilgisayar, shop.gluglug.org.uk adresinden temin edilebilen Libreboot X60 olmuştu. Libreboot X200; daha hızlı bir CPU, (tüm modellerde) 64-bit GNU/Linux desteği, daha fazla RAM desteği, yüksek ekran çözünürlüğü gibi Libreboot X60’tan çok daha fazlasını sunan yenilikler içeriyor.

Libreboot X200 de shop.gluglug.org.uk adresinden temin edilebilir. Libreboot X200, Lenovo ThinkPad X200 tabanlı yenilenmiş ve güncellenmiş bir dizüstü bilgisayar. Üzerindeki Microsoft Windows işletim sistemi, GNOME 3 masaüstü ortamını içeren FSF tarafından benimsenen Trisquel GNU/Linux ile değiştirilmiştir. Libreboot önyükleme sistemi, GNU GRUB 2 önyükleme sistemine adapte edilmiştir. Libreboot X200 sertifikasyonu ile ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere Respects Your Freedom (RYF) hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Başka bir donanıma  ihtiyacı olanlar FSF’nin h-node.org veritabanını ziyaret edebilirler.

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ozgunes
ozgunes
9 yıl önce

Çok güzel bir gelişme ram ve ssd seçimi de gayet güzel olmuş.

Dış görünüm şimdiki dizüstüleri ile karşılaştırdığımızda hem kalın hemde çekici değil. işlemci olarak İntel P8400 tercih edilmiş. Bu işlemci 2008 yılında piyasaya sürülmüştü hala üretimi var mı ki bu modeli seçtiler. Keşke güncel bir işlemci ile ince bir kasa şeklinde üretselerdi çok iyi olurdu. Ekran çözünürlüğü 1280×800.

Bu tür gelişmeler çok iyi umarım artarak devam eder ama sunulan ürün biraz daha günümüz koşullarına uygun olsa daha başarılı olacaktır. Bunun en iyi örneği kullanılan işletim sistemlerinde görüyoruz. Bizzat fsf’nin geliştirilmesine katkıda bulunduğu gnewsense distrowatch’da ilk 100 de bile değil ama çok daha iyi iş çıkartan Trisquel daha fazla kullanılıyor.

osifa
osifa
9 yıl önce

Devletin ellememiş hali yaklaşık 1300TL devlet elledim mi (vergi, gümrük, sorma ver parası vs) 2000 civarı olur. Ki bu en ucuz modeli için.

Bize de salyalarımızı akıtarak izlemek düşüyor. 🙂

as8366
as8366
8 yıl önce

lenovo thinkpad serileri hakikaten en sağlam bilgisayar olarak kabul edilmektedir. dikkat ederseniz thinkpad in x serilerinin dış yüzeyleri hepsi birbirlerine benzemektedir.Sağlımlık açısından diğer bilgisayarlarla kıyas bile yapılmaz

0
Yorum yapar mısınız?x