Taurinus X200 Bilgisayarlar Artık Özgürlüğünüze Saygılı ve RYF Sertifikalı

taurinus.x200.kÖzgür Yazılım Vakfı (FSF), özgürlüğünüze saygısı nedeniyle Taurinus X200 dizüstü bilgisayarlara Respects Your Freedom (RYF) sertifikası verdi. Libiquity LLC tarafından satılan Taurinus X200 dizüstü bilgisayarlar; ürün üzerinde kontrol hakkı ve gizlilik konularında FSF standartlarını karşıladığı için RYF sertifikasını almaya hak kazanmış bulunuyor. Hatırlanacağı gibi, Aralık 2013’te RYF sertifikasını almaya hak kazanan ilk dizüstü bilgisayar, shop.gluglug.org.uk adresinden temin edilebilen Libreboot X60 olmuştu. Sonra, Ocak 2015‘te Libreboot X200 de RYF sertifikasını almıştı. Bu, Libiquity tarafından üretilen ve Ryf sertifika elde eden ilk üründür. Lenovo ThinkPad X200 üzerinde yapılandırılan ürün, Trisquel GNU/Linux 7.0 işletim sistemiyle kullanıcıya sunuluyor. 2 GB RAM ve 160 GB HDD içeren ürün, 445,00 $ fiyatla satışa sunuluyor.

taurinus.x200.2

Kişisel elektronik aygıtlarda ve gömülü sistemlerde her yerde özgürlük şiarıyla yola çıkan firma, özgürlüğe saygılı bir donanım sağlamanın yanı sıra, kullanıcıya, FSF onaylı bir dağıtım sunuyor. Firmanın kurucusu ve CEO’su Patrick McDermott; gelecekte de RYF sertifikalı bir ürünle FSF ile çalışmalarını daha da ileri götürmek isteyen ilk ABD şirketi olmaktan onur duyduklarını söyledi. Donanım satıcılarının sertifika ile ilgili kriterleri, fsf.org’un sayfasında bulabilecekleri belirtildi.

taurinus.x200.1

taurinus.x200.3

fsf.org

, , , ,

Taurinus X200 Bilgisayarlar Artık Özgürlüğünüze Saygılı ve RYF Sertifikalı için bir yorum

  1. anders 23 Haziran 2016 at 19:24 #

    merhabalar.

    bu ürünü kullanan var mıdır acaba türkiye’de? youtube’da unbox ve inceleme videosu aradım ama yok. her ne kadar işlemcisi vs biraz eski de olsa ryf sertifikası olması nedeniyle almayı düşünüyorum. aklıma şu takıldı, acaba aldıktan sonra donanımı değiştirilebilir mi? libreboot olması nedeniyle çoğu donanımla sorun yaşayacağı malum ama bu bilgisayar hakkında detaylı bir inceleme videosu veya yazısı var mıdır acaba?

    detaylı bir şey paylaşırsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.