Ubuntu 20.10 “Groovy Gorilla” Ubuntu 21.04 “Hirsute Hippo”ya nasıl yükseltilir?

En yeni ve en büyük açık kaynak teknolojilerinin yüksek kaliteli ve kullanımı kolay bir GNU/Linux dağıtımı altında sunulması için üretilen Ubuntu 21.04 “Hirsute Hippo”, çok ses getirdi. 9 ay boyunca desteklenen normal bir sürüm olduğu hatırlatılan sürümün, Ocak 2022’ye kadar destekleneceği biliniyor. Varsayılan masaüstü olarak bir Wayland oturumunda çalışan GNOME ile birlikte gelen sistemin, yerleşik Active Directory etki alanlarına katılma yeteneği taşıdığı da biliniyor. Ubuntu makinelerinin, merkezi yapılandırma için kurulum sırasında bir Active Directory (AD) alanına katılabileceği belirtilirken, AD yöneticilerinin artık Ubuntu iş istasyonlarını rahatça yönetebileceği söyleniyor. Kullanıcılar, bunca yeteneğe sahip, ayrıca, 5.11 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış sisteme terfi etmek isteyebilirler. Bu yazıda, kısaca Ubuntu 20.10 “Groovy Gorilla”, Ubuntu 21.04 “Hirsute Hippo”ya nasıl yükseltilir, konusunu ele alacağız.

Ubuntu 20.10 “Groovy Gorilla”dan, Ubuntu 21.04 “Hirsute Hippo”ya yükseltme yapmaya karar verdiysek, öncelikle terminali açalım. Her ne kadar yapacağımız işlem güvenli olsa da, yükseltme işlemine başlamadan önce sahip olunan tüm verilerin yedeklenmesi  önerilir. Öncelikle;

sudo su

komutunu girip, şifremizi de girmek suretiyle yönetici haklarını alalım. Sonra, aşağıdaki komutları çalıştırarak tüm sistem paketlerinin güncel olup olmadığını anlayalım:

sudo apt update
sudo apt upgrade

Sistemi, Ubuntu 21.04’e yükseltmek için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

sudo apt dist-upgrade

Kurulum işlemi bittiğinde, sistemi yeniden başlatırsanız Ubuntu 21.04 üzerinde olduğunuuzu görebilirsiniz. Dilerseniz, aşağıdaki komutla Ubuntu sürümünü kontrol edip emin olabilirsiniz:

lsb_release -a

Yukarıdaki komut aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir:

, , , , , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x