Ubuntu ve Linux Mint Altında MBR veya Hasarlı Bölüm Tablolarını Onarma

Eğer yanlışlıkla bir bölüm tablosunda silinme meydana geldiyse, buna bağlı olarak önyükleme sorunları ortaya çıktıysa; kayıp bölümleri onarmak, hasarlı bölüm tablosunu bulup onarmak için TestDisk aracını kullanabilirsiniz. TestDisk ile neleri düzeltebilirsiniz? TestDisk ile bölüm tablosunun onarımı, silinen bölümün geri kazanılması, kendi yedeğinden FAT32/NTFS önyükleme sektörünün kurtarılması, FAT12/FAT16/FAT32/NTFS boot sektörünün yeniden inşa edilmesi, FAT tablolarının onarımı, MFT ayna kullanarak MFT sorununun giderilmesi, ext2/ext3/ext4 Backup SuperBlock’un yerinin saptanması, FAT, exFAT, NTFS ve ext2 dosya sisteminden silinen dosyaların geri alınması, silinen FAT, exFAT, NTFS ve ext2/ext3/ext4 bölümlerinden dosya kopyalanması gibi işlemleri yapabilirsiniz. Burada, Ubuntu ve Linux Mint altında, bölüm tablosu veya MBR onarımı için TestDisk’in nasıl yüklenip çalıştırılacağı ele alınacaktır. Aracın yanlış kullanımından meydana gelecek sorumluluğun size ait olduğunu unutmayın.

TestDisk’i Synaptic Paket Yöneticisinde aratıp bulabilir, buradan kolaylıkla kurabilirsiniz. Ya da terminalden:

sudo apt-get install testdisk -y

kodunu girebilirsiniz. Ardından yine root olarak TestDisk’i başlatabilirsiniz:

sudo testdisk

İlk ekranda sizden bir log dosyası oluşturmak isteyip istemediğiniz ya da kayıt yapmak istemiyorsanız onu belirtmeniz istenecektir. Ok tuşlarını kullanarak listeden ilgili seçeneği seçip Enter tuşuna basın.

Şimdi sizden erişmek istediğiniz sabit disk bölümünü sormaktadır. Ok tuşlarını kullanarak listeden ilgili seçeneği seçip Enter tuşuna basın.

Şimdi bölüm tablosu tipini seçin ve Enter tuşuna basın.

Şimdi “Analyze” seçeneğini vurgulayın ve kayıp bölümleri aramak için Enter tuşuna basın.

Pencerenin alt kısmındaki “Quick Search” (Hızlı Arama) seçeneğini vurgulayın ve Enter tuşuna basın.

Gelen ekranda diskinizin yapısına ilişkin durum görüntülenecektir.

Devam etmek Enter tuşuna basın. Sonra “Write” seçeneğini vurgulayın ve bölüm tablosunu düzeltmek için Enter tuşuna basın.

Şimdi TestDisk’ten çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın.

sudo reboot

Artık bölüm dosyalarını yeniden kazanmış olmanız gerekir.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Huseyin
Huseyin
9 yıl önce

İyi çalışmalar. Ben uzun süredir linux mint 16 kullandım. Sonra bazı nedenlerden dolayı windows’a geçmem gerekiyordu. Ama bir türlü geçemedim. Sıkıntıları sırasıyla yazayım. Xp sorunsuz kuruluyor. Windows 7 her sürümde harddiskleri görmüyor.Windows 8.1 ise kuruluyor ama ekran kartı yüklediğim zaman windows açılıyor ama hep siyah ekran kalıyor. Diagnostic’te sadece harddisk hata veriyor.Bu sorunlar linux kullanınca çıktı.Bilgisayar Dell inspiron n5110. galiba mbr ile ilgili sıkıntılar. Yardımınızı bekliyorum.

filozof
filozof
9 yıl önce

Sevgili Huseyin, ne yazık ki burada, bu denli eğimli sorunlarla ilgilenemiyoruz. Söz konusu sorunlarınızı, anasayfamızın sağ tarafındaki Linkler listesinde bulunan GNU/Linux forumlarında paylaşırsanız, kısa zamanda yardım alacağınızdan eminim. Selamlar.

greenzalore
greenzalore
9 yıl önce

Bu dediklerinizi yaptıktan sonra pcyi yeniden açtığımda disk xfy şeklinde biçimlenmişti tüm dosyalarımı kaybettim şuan kurtarmaya çalışıyorum 2 bölüm vardı biri windowsda görünmüyordu bunu yapınca ikiside tamamen kayboldu

filozof
filozof
9 yıl önce

Yukarıda yazılanları dikkatli bir biçimde uyguladıysanız, böyle bir sonuç almamanız gerekir greenzalore. Acaba nasıl bir işlem yaptınız?

moonback
moonback
8 yıl önce

merhaba,

biz bir dvr cihazından kayıtlı görüntüleri alamadığımız için hard diskini söküp bilgisayara bağladık (windows7).. Windows görmedi sonra tekrar cihaza bağladık bu sefer cihazda içindeki veriyi görmedi.. incelediğimizde diski (1tb) 100 mb Windows bir bölüm yaratmış burası galiba boot sektör oluyor hdd Linux tabanlı bir işletim sistemi ile ile çalıştığını zannediyoruz.. içindeki bilgilere nasıl ulaşabiliriz.. testdisk ve photo rec i denedik ama bir şey mi atlıyoruz..

TT
TT
7 yıl önce

Merhaba gparted ile hatalı işlem sonucu sildiğim partitionlarımı bu yöntem ile onarabilir miyim? 2 partition, C ve D birleşerek tek partition haline geldiler. daha sonra Acronis Disc Director ile kurtarmaya çalıştım fakat o da sadece 100GB lık C (sistem) kısmını bana boş olarak geri verdi. 850GB’lık veri depo kısmım ayrılmamış(biçimlendirilmemiş) kısım olarak duruyor.
Not: Format tarzı işlemler uygulamadım.
Eğer bu yöntemi uygularsam HDD’nin biçilendirilme yada bu tarz bişi olma durumu var mı ? Verilerim önemli hiçbişey yapamazsam profesyonel kurtarma servislerine vermeyi düşünüyorum.

0
Yorum yapar mısınız?x