Ubuntu ve Linux Mint'te Terminalden Kullanıcı Hesabı Ekleme/Kaldırma

Ubuntu ve Linux Mint altında, terminal üzerinden kullanıcı hesabı oluşturmak ya da var olan hesabı kaldırmak, hatta “sudo” grubuna belirli bir kullanıcı eklemek mümkündür. Kuşkusuz güvenlik açısından bu özelliklerden yararlanırken dikkatli olmak gerekir. Burada, temel olarak terminal üzerinden kullanıcı eklemek ve kaldırmak işlevleri üzerinde duracağız. Terminal üzerinden bir kullanıcı hesabı eklemek için şu komutu vermek yeterlidir: sudo useradd kullanıcı-adı. Tabii burada, kullanıcı-adı yerine tercih ettiğiniz herhangi bir ismi kullanacaksınız. Şimdi, eklediğimiz bu kullanıcı için bir ev dizini oluşturmamız gerekiyor. Bunu da şu komutla yapıyoruz: sudo mkdir /home/kullanıcı-adı.

Şimdi aşağıdaki komut ile bu kullanıcıya bir parola atayalım:

sudo passwd kullanıcı-adı

Aşağıdaki iki komutla bu kullanıcıya ana dizine erişim izni verelim:

sudo chown username /home/kullanıcı-adı

sudo chgrp username /home/kullanıcı-adı

Ayrıca bu komut ile yeni bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz:

sudo adduser kullanıcı-adı

Eğer bir kullanıcıya root hakları da vermek istiyorsanız, o halde şu komutu çalıştırmalısınız:

sudo adduser kullanıcı-adı sudo

Bir Kullanıcı Hesabını Kaldırma

Terminali açın ve belirli bir kullanıcı hesabını silmek için aşağıdaki komutları çalıştırın:

sudo userdel kullanıcı-adı

sudo rm -r /home/kullanıcı-adı/

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

12 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Murat
Murat
9 yıl önce

Kardeş eline sağlık, sayenizde öğreniyoruz. Şimdi benim bir sorum olacak, yeni kullanıcı oluşturdum ve yeni kullanıcı gibi o hesaptan açtım bilgisayarı. home dizinine girdiğimde, orada yeni kullanıcı ile esas kullanıcının adına dizinler duruyor. Ama ben istiyorum ki, bu yeni kullanıcı benim dizinimin içine giremesin bunu nasıl yapacağız? Şu haliyle yeni kullanıcı, benim dizinime dosya kopyalayamıyor buraya kadar tamam, ancak benim dizinimdeki dosyaları kendi masaüstüne kopyalayabiliyor ve benim dökümanları açabiliyor. İnşallah anlatabilmişimdir.
Sevgiler.

filozof
filozof
9 yıl önce

Merhaba Murat. Ne yazık ki sorduğun sorunun karşıiığı biraz uzun. Bu nedenle kısaca yazma şansım yok. İyisi mi şöyle yapalım, Sevgili Gökhan Mankara’nın yazdığı şu yazıyı referans vereyim sana. Yazıyı dikkatle incele, eminim yararlı olacaktır. Selamlar.

Murat
Murat
9 yıl önce
Reply to  filozof

Allah razı olsun kardeş, bu işi öğrenmek için ayırdığım eski bilgisayarımı açayım verdiğin linkten öğrenmeye devam edeyim. Boza boza öğreneceğiz 🙂

Sevgiler.

filozof
filozof
9 yıl önce

Yararlı olabiliyorsak ne mutlu Murat. Zaten bu nedenle buradayız. Tek arzumuz insanımızın GNU/Linux ve özgür yazılımı sevmesi, kendi özgürlüğünün bilincine varması. Selamlar ve sevgiler.

caylakpenguen
caylakpenguen
9 yıl önce

*nix Linux sistemlerde açtığınız kullanıcılar genelde öntanımlı olarak user grubuna eklenirler. Her iki kullanıcıda aynı grub da iseler dosyalara erişmeleri doğaldır.
@Murat bey için mini bir deneme yaptım.

su – root komutu ile root oldum. tüm işlemleri root olarak yaptım.
örnek resim. http://caylak.truvalinux.org.tr/blog/wp-content/uploads/2014/07/user.png

Daha sonra caylak kullanıcısı ile login olup Merhaba.txt dosyası oluşturdum.
http://caylak.truvalinux.org.tr/blog/wp-content/uploads/2014/07/user1.png

ilk resimde de görüleceği üzere caylak dizini Diğer pi kullanıcısı ile listelenemiyor.
sırası ile işlemleri uygularsanız Sanırım problem kalmayacaktır.

Biraz acele yazdım kusura bakmayın. Umarım yardımcı olur.
kolaylıklar.

necmi
necmi
9 yıl önce

merhaba, umarım soruma cvp bulurum, bende bu işl. sisteminin eski bir sürümünü kullanıyorum işyerinde, fakat benden önce çalışan kimse artık bilmiyorum, yön. şifresi koymuş ve artık ne güncelleme nede hiçbir işlem yapılmıyor, misal yeni bir proğram yazılım, driver v.s yüklenmiyor çünkü şifre istiyor, üstteki yönetici yetkili kullanıcı eklemeyi denedim gene şifre soruyor, fakat pc başarken şifre girmeden iptale basınca açılıyor, diğer saydıklarımı ise şifresiz yapmıyor bunu nasıl aşabiliriz, bilgisayarcı çağırdım format bile atılamaz dedi bana 🙂 lütfen yardımcı olacak varsa yazsın cvp bekliyorum…

necmi
necmi
9 yıl önce

Nisan 2010’da yayınlanan ve Nisan 2013’a kadar desteklenen Ubuntu 10.04 LTS – Lucid Lynx’i kullanıyorsunuz.

sürüm bilgisini aynen kopyaladım, benim derdim şifreyi kırmak sadece, ayrıca bu kasa mini bir kasa, ve cd okuyucu yok, sadece ubunu yüklü grub menüsünü nasıl açaçağım?, ayrıca yardımınız için teşekkürler…

necmi
necmi
9 yıl önce

OLMUYOR YAA, TEAM VİEVER VARSA SİZDE BAĞLANIN BU PCYE VE NASIL İLLET BİR DURUMDA OLDUĞUUNU GÖRÜN, YARDIM EDEBİLECEKSENİZ LÜTFEN BENİ ARAYIN YADA SMS- ÇAĞRI ATIN BEN SİZİ ARAYIM NUMARAM 05466576970

Devrim Mehmet Pattabanoğlu
Devrim Mehmet Pattabanoğlu
6 yıl önce

Teşekkürler bu bilgiler işime yaradı ve bazı sorunlarımı çözdü.

Linux ubuntu 17.10 Gnome 3.26.2

12
0
Yorum yapar mısınız?x