VLC Media Player 3.0 Yüklemek

Öncelikle Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr, Linux Mint 17 Qiana, Pinguy OS 14.04, Elementary OS 0.3 Freya, Deepin 2014, Peppermint Five, LXLE 14.04, Linux Lite 2.0 olmak üzere Ubuntu tabanlı tüm dağıtımlar üzerinde VLC 3.0’ın nasıl yükleneceğini ele alacağız. Başta MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DiVX, MP3, OGG, WAV, ASF, WMV, WMA, H.264 olmak üzere pek çok ses ve video formatını destekleyen VLC Media Player; internet üzerinden yayın yapan sunucuların aktardığı tüm formatları oynatmakla kalmıyor; bir sunucudan video indirirken önizleme yapma olanağı da sunuyor. Bilindiği gibi, VLC Media Player’i diğer ortam yürütücülerinden ayıran özellikler, pek çok dosya formatına verdiği destekle sınırlı değil. VLC Media Player ile indirilmesi yarım kalmış bir ses veya video dosyasının önizlemesi dahi mümkün olabiliyor. Üstelik, izlenen dosya, arkaplan görüntüsü olarak da izlenebiliyor. Programın, ekran görüntüsü alma özelliği olduğunu ayrıca hatırlatalım. Güçlü codec özelliğiyle dikkat çeken VLC Media Player, yüksek kaliteli görüntü (HD) ile 7+1 ses özelliği ve altyazı desteğine de sahip. HD çözücü için GPU hızlandırma gibi kimi büyüleyici özellikler içeren VLC Media Player’in nimetlerinden hem Nvidia, hem de ATI Radeon kart sahipleri yararlanabiliyorlar.

Bir Ubuntu ya da Linux Mint sisteme resmi PPA deposunu eklemek için öncelikle Ctrl+Alt+T tuş kombinasyonuyla terminali açıyoruz, ardından sırasıyla aşağıdaki kodları giriyoruz:

sudo add-apt-repository ppa:videolan/stable-daily

sudo apt-get update

sudo apt-get install vlc

Görüldügü gibi iş, depoları yenilemek ve sonrasında VLC’yi yüklemektir.

Ola ki daha sonra VLC’yi kaldırmak isterseniz:

sudo apt-get remove vlc

kodunu vermeniz yeterlidir.

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sabri ünal
sabri ünal
9 yıl önce

Stabil kanaldaki son sürüm 2.2.0 Pre
https://launchpad.net/~videolan/+archive/ubuntu/stable-daily

Master kanaldaki son sürüm ise 3.0
https://launchpad.net/~videolan/+archive/ubuntu/master-daily

Henüz Stabil depoda yer almamış görünüyor. Ben master depodan yükledim.

livetvaz
livetvaz
3 yıl önce

tesekkurler

2
0
Yorum yapar mısınız?x