İlledelinux Ubuntu System duyuruldu

Bilindiği gibi, Debian Türkiye Forum’un değerli bir üyesi, değerli arkadaşımız Vedat Kılıç; uzun zamandır kendine özgü ISO kalıpları hazırlıyor. Vedat, bunları kendisine ait bir site olan gnulinuxfree.blogspot.com üzerinden yayımlıyor. Bilindiği gibi, daha geniş bir çevreye duyurulması amacıyla bu çalışmaları forum üzerinden ve buradan da sizlere duyurmaya çaba gösteriyoruz. Vedat Kılıç‘ın en son yazdığı”İlledelinux Ubuntu System” başlıklı yazı şöyle başlıyor:”Ubuntu tabanlı, “Base System” türünde hazırlamış olduğum iso kalıbı kullanıma hazır. Bu kalıp da “İlledelinux Debian System” gibi temel yazılımlar dışında paket seçimi kullanıcı tercihine bırakıldı. Ancak otuzun üzerinde uygulamalar uyarlanarak, hızlı kullanım için bir çoğu panelde “Özel Uygulamalar” adlı menü üzerinde toplandı.

Özel uygulamalar menüsü şunları içeriyor.

Yine panele eklemiş olduğum Özel uygulamalar menüsüne benzeyen bir başka menü de yirminin üzerinde yararlı özgür yazılım siteleri ve sosyal paylaşım sitelerine hızlıca ulaşmak için uyarladığım “Sosyal Uygulamalar” menüsü bulunuyor.

Altı yüze yakın yerel radyo.

Yüz yetmişin üzerinde yerel TV

Özellikle Ubuntu deposunda bulunmayan genel kullanımlı yazılımlara ağırlık verdiğim ve depo-sistem güncellemesi fonksiyonu eklediğim Paket Kur.

Farklı masaüstü tercih edenler için Desktop Kur.

Bunların hepsini ve daha fazlasını panelden tek tık ile kullanabilirsiniz. Ayrıca dosya yöneticisinde sağ bağlam menüsüne uyarladığım özellikler şunlardır:
1- Bu dizinde Ara (herhangi bir ögeyi arar)
2- İso İnfo (iso dosyalarının hash bilgilerini doğrular)
3- Play (her türlü müzik-film dosyasını penceresiz oynatır)
4- Çalıştır (script-python dosyalarını çalıştırır)
5- Paketi Kur (deb paketleri kurar)
6- Paketi Kaldır (mevcut deb paketi kuruluysa kaldırır)
7- Duvar Kağıdı Olarak Ayarla (istenen resmi arkaplan yapar)
8- Masaüstüne Gönder (kısayol simgelerini masaüstüne gönderir)
9- Özel Uygulamalara Ekle (kısayol simgelerini panelde bulunan özel uygulamalar menüsüne ekler)

Sistemin ses şiddeti varsayılan olarak 40 desibele ayarlandı. Ses kontrolünü Pulseaudio yönetiyor, istenirse paneldeki ses simgesinden Alsamixer’e geçirilebilir. Pulseaudio’nun giriş seçeneklerinden sisteminize uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca İntel ses kartlarının olası kalp atışı sorunu için alsa-base eklendi. Kurulum Ubuntu’nun kurucusu Ubiquity ile yapılıyor. Bu çalışmada sistemin temel inşasına ve özelliklere ağırlık verildi, paket tercihi başta da değindiğim gibi kullanıcıya bırakıldı. Özellikle Paket Kur bu tercih noktasında çok işe yarayacak gibi görünüyor. Tabi bunu geri dönüşlerle anlayabileceğiz. İlledelinux Ubuntu System adlı iso kalıbını ve yüklü paketler listesini buradan indirin: İlledelinux Ubuntu System.
Kısa bir video: İlledelinux Ubuntu System Video.

Bu kalıbı inceleyin, hatam, eksiğim varsa bildirin, önerilerde bulunun, eleştirin, çünkü bu kalıbın alt yapısı devam edecek, sürekli güncellenecek ve gelişecek.

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x