LKD'den Yazılım Özgürlüğü Günü 2015 Açıklaması

Hatırlanacağı gibi, her yıl, Eylül ayının üçüncü Cumartesi günü kutlanan Yazılım Özgürlüğü Günü’nün (Software Freedom Day), bu yıl, 19 Eylül 2015 Cumartesi günü kutlanacağını ve Linux Kullanıcıları Derneği’nin (LKD) kutlamayı, 19 Eylül 2015 Cumartesi günü saat 14:00’da EMO Genel Merkezi’nde (Ihlamur Sokak No:10 Kızılay – Ankara) yapacağını LKD Yazılım Özgürlüğü Günü’nü EMO Genel Merkezi’nde Kutlayacak başlıklı yazımızla duyurmuştuk. Linux Kullanıcıları Derneği (LKD), bugün, bir Yazılım Özgürlüğü Günü açıklaması yayımladı. Açıklama, aynen şöyle: “Her yıl dünya genelinde eylül ayının üçüncü cumartesi günü “Yazılım Özgürlüğü Günü”  olarak kutlanmaktadır. Sizi de 19 Eylül 2015 Cumartesi günü bulunduğunuz şehirde düzenlenen etkinliklerden birine katılmaya ya da eğer etkinlik düzenlenmiyorsa düzenlemeye çağırıyoruz.

Bir yazılımın özgür olabilmesi için dört temel özgürlüğü sağlaması gerekir:

Özgürlük 0: Her türlü amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğü.

Özgürlük 1 : Yazılımın nasıl çalıştığını inceleme ve kendi gereksinimleri doğrultusunda değiştirme özgürlüğü (Yazılım kaynak koduna erişim bunun için bir ön şarttır.)

Özgürlük 2 : Kopyalarını dağıtma ve toplumla paylaşma özgürlüğü. (Bir özgür yazılım herkesçe istenilen sayıda makineye kurulabilir, kopyası çıkarılabilir ve istenilen kimselere dağıtılabilir, hatta satılabilir.)

Özgürlük 3: Yazılımı tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde geliştirme ve geliştirilmiş haliyle yayınlama özgürlüğü (Yazılım kaynak koduna erişim bunun için de bir ön şarttır.)

Özgür yazılımdan söz edilince çoğunlukla GNU/Linux, LibreOffice (OpenOffice), MySQL, PostgreSQL, Apache, Firefox, Thunderbird, vb. yazılımlar ve GPL, LGPL, Mozilla Public License, MIT, Creative Commons vb. özgür lisanslar akla gelmektedir. Söz konusu yazılımların özgür olmasının bireysel ve kurumsal kullanıcılara başta maliyet, güvenlik, paylaşım ve birlikte çalışabilirlik konularında önemli faydaları vardır. Ülkemizde son yıllarda bu faydaları değerlendiren bireylerin, şirketlerin ve kamu kurumlarının özgür ve açık kaynak yazılımlar hakkında artan duyarlılığı, GNU/Linux’a ve LibreOffice’e göç kararları sevindiricidir. Ancak ne yazık ki aynı duyarlılık, kurumların satın aldığı ya da yaptırdığı yazılımlarda gözlenememektedir. Kurumlar, aldıkları yazılımın özgür olmasını talep etmemekte veya yazılımı geliştiren şirketi bu yönde zorlamamaktadır.

Özgür yazılım, ücretsiz ya da korsan yazılım demek değildir.Yazılım ancak yukarıda belirtilen dört temel özgürlüğü sağladığında özgür olabilir. Dolayısıyla ne özgür yazılım her zaman ücretsizdir ne de ücretsiz olan her yazılım özgürdür. Kaynak kodu açık değil ve sizde yoksa, özgürlük de yoktur!
 Yazılım, canlı ve sosyal bir varlıktır.Satın alınan bir yazılım kullanıcılarıyla beraber gelişir, olgunlaşır ve yeni gereksinimlere ayak uyduramadığında yok olur. Yaşamda olduğu gibi yazılımda da değişim kaçınılmazdır. İşletim sistemi ya da herhangi bir bileşenin güncellenme gereksinimi, kullandığımız yazılımın da güncellenmesini gerektirebilir. Kullanıcılar yazılımı kullandıkça farkındalık düzeyleri artar, yazılıma yeniişlevler eklenmesini talep edebilir.
 Yazılım özgür değilse: Kurumlar, yazılımı satın aldıkları şirketlere bağımlıdırlar. En ufak bir değişiklik talebinde başka seçenekleri olmadığından yazılımı satın aldıkları firmanın insafına kalırlar. Kimi zaman ufak bir değişiklik için bile abartılı ödemeler yapmaları gerekir.
Yazılım özgür olduğundaysa… Kurumlar kullandıkları yazılımı yeni gereksinimleri doğrultusunda kendileri değiştirebilir vedeğiştirilmiş halini kullanabilir. Kurumların yazılımı değiştirmek için kaynakları yetersizse yazılımınilk üretildiği firmaya bağımlılık ve mecburiyetleri olmayacaktır. Hatta kimi zaman istenen değişiklik ve geliştirme özgür yazılım topluluklarının desteği ile sağlanabilmekte, kurumlar hem zamandan hem de kaynaktan tasarruf edebilmektedir.
Kurumsal bağımsızlığınız ve kullandığınız / kullanacağınız yazılımların gerçekten sahibi olmak içinmutlaka kaynak kodunu ve yazılımı gereksinimlerinize göre değiştirme hakkını talep edin.
Özgür Yazılım hakkınız!
Metni PDF biçeminde görüntülemek ya da indirmek isterseniz lütfen buraya tıklayınız.”

, , ,

0 0 Oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Düşüncelerinize bayılırım, lütfen yorum yapın.x
()
x