Pardus 21.0 duyuruldu

Yerli bir dağıtım olarak kullanıcıların karşısına değişik biçimlerde çıkan, şu an TÜBİTAK ve ULAKBİM tarafından ortaklaşa geliştirilen Pardus‘un, daha önce bugün çıkarılacağını duyurduğumuz 21.0 sürümü, belirtilen günde duyuruldu. Varsayılan olarak UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamı olan XFCE ve GNOME masaüstü ortamlarıyla gelen sistem, ayrıca sunucu versiyonuyla kullanıma sunuluyor. Yeniden doğuşu temsil eden “Dolunay” kod adlı yeni sürümün, bir çok yenilik ve kullanımı kolaylaştıracak uygulamalar içerdiği belirtiliyor. UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamı XFCE 4.16 ile gelen sistem, 5.10 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. Sistem; Firefox 78.13, Thunderbird 78.13, LibreOffice 7.0.4, VLC Media Player 3.0.16, OpenJDK 17 Java RE gibi paketler içeriyor. Pardus 21.0 hakkında bilgi edinmek için için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.Pardus 21.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

 

, , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Altan Yücedağ
Altan Yücedağ
2 yıl önce

İndirdim ve usb den çalıştırdım, çekirdek kernel dahil baktığım programların hep eski sürümler olduğunu gördüm, sanırım güncel sürümler göz ardı ediliyor yada izlenmiyor, yazık çok yazık, bunca emek boşuna harcanmış.

1
0
Yorum yapar mısınız?x