Android-x86 4.4-r2 Duyuruldu

İlk deneme sürümü 8 Ağustos 2014 tarihinde duyurulan Google’ın Android mobil işletim sistemi için gayri resmi bir girişim olan, Intel ve AMD x86 işlemciler tarafından desteklen ve netbook ve dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere, popüler cihazlar üzerinde çalışan Android-x86 için Android 4.4.2 tabanlı ikinci deneme sürümünün test için kullanıma sunulduğu, Chih-Wei Huang tarafından duyuruldu. Android-x86.org‘un Android-x86 4.4-r2’yi duyurmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Huang; bunun Android-x86 4.4 (KitKat-x86) için ikinci kararlı sürüm olduğunu ifade edebileceklerini belirtti. Android-x86 4.4-r2’nin 4.4.4_r2 (KitKat-MR2.2) sürümüne dayalı olarak yapılandırıldığını söyleyen Huang; sisteme bir problemi giderilen x86 özel kodunun eklendiğini ve özellikle tablet ve netbooklar gibi x86 platformlarda sorunsuz çalışmasına izin verildiğini ifade etti. Daha fazla sürücü ve modern donanım desteği ile 3.18 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem; hâlâ GPT olarak formatlanmış bir bölüm tablosu ile çalışmıyor ama UEFI önyükleme için destek veriyor. Bu sürüm iki dosya içeriyor: Biri, eski BIOS cihazlarda boot edilebilen geleneksel ISO dosyası ve diğeri, UEFI firmware ile daha modern cihazlarda kullanılabilen EFI imajı. Android-x86 4.4-r2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Android-x86 4.4-r2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
hakan
hakan
9 yıl önce

Merhaba,

Sitenizi takip ediyorum.İnternette bayağı bir araştırdım bulamadım.Mesela Android 4.4 r2; buradaki r2 rc2 anlamınamı geliyor?Android 4.4 r2 sürümünü sizin sitede gördüm ve burdan iso dosyası olarak indirdim.Kurmasına kurdum bilgisayara fakat diğer ubuntu tabanlı linux sistemleri grub menüsünden silindi.Grub’u tekrar güncelliyorum android grub menüsüne geliyor bu kez android kernel bulunamadı hatası veriyor ve bi şekilde sistem açılmıyor.Ubuntu forumunda buna benzer 2 örnek var.Aynısı yapıyorum ama bi türlü sistemi çalıştıramadım.Ubuntu forumundaki (İf) kullanıcı ismindeki arkadaş olayı açıklamış.

menuentry “Android-x86” {
set root='(hd0,0)’
linux /android-4.0-RC1/kernel quiet root=/dev/ram0 androidboot.hardware=eeepc acpi_sleep=s3_bios,s3_mode SRC=/android-4.0-RC1 SDCARD=/data/sdcard.img
initrd /android-4.0-RC1/initrd.img}

ekleyeceksiniz. Fakat eklerken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlar:

1- sdcard imajı almadıysanız SDCARD=/data/sdcard.img ifadesini silin.
2- kullandığınız bilgisayara göre androidboot.hardware=eeepc kısmını değiştirmeniz gerek. Ne yazacağınızı bilmiyorsanız androidboot.hardware=generic_x86 kullanın.
3- 4.0 sürümünden düşük bir sürüm kullanıyorsanız androidboot.hardware yerine androidboot_hardware kullanın.
4- Android-x86 4.0 RC1 yerine kurduğunuz sürümü yazacaksınız.
5- Android’i dahili diskin hangi bölümüne kurduysanız buna göre (hd0,0) kısmını o bölümü yansıtaccak şekilde değiştirmelisiniz. /dev/sda3 ise (hd0,3) olacak meselâ.

Üstteki kodu terminalden gedit /etc/grub.d/40_custom yazarak kaydettim.Ve arkadaşın dediği gibi dikkat etmem gereken 5 şıkkıda yaptım ama olmuyor kernel bulunamadı hatası veriyor.Yoksa RC2 yerine R2 ‘mi yazmam gerekiyor anlamadım.Eğer vaktiniz müsait olursa sizden bir çözüm yolu bekliyorum.İyi çalışmalar,iyi akşamlar

0
Yorum yapar mısınız?x