Debian, Ubuntu ve Linux Mint'te İnternet Bağlantısını Hızlandırma

İnternet bağlantısını hızlandırmak ve sayfa yükleme süresini optimize etmek için yapılabilecek basit bir işlem var. Bu, nsswitch.conf dosyasında yapılacak küçük bir değişiklikten ibaret. Bu işlemler, Debian Squeeze, Wheezy ve Jessie; Ubuntu 12.04, Ubuntu 13.10 ve Ubuntu 14.04; Linux Mint 16 için geçerlidir. Öncelikle bir terminal açmak gerekiyor elbette. Ardından Debian GNU/Linux kullanıcıları “su” komutuyla root olabilirler. Ubuntu ve Linux Mint kullanıcıları ise nsswitch.conf dosyasını root yetkileriyle açmak için “sudo gedit /etc/nsswitch.conf” ya da “sudo pluma /etc/nsswitch.conf” komutlarını kullanabilirler. Debian GNU/Linux kullanıcıları root olduktan sonra “gedit /etc/nsswitch.conf” koduyla ilgili dosyayı açabilirler.

Şimdi yapılması gereken nsswitch.conf dosyası içinde şu satırı bulmaktır:

hosts:          files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns mdns4

Hemen altına şu satırın eklenmesi gerekiyor:

hosts:          files dns

Şimdi dosyayı kaydedip kapatabilirsiniz.

Artık internet bağlantı hızınızda bir iyileşme görebileceksiniz. Ancak; bunun çok önemli bir gelişme olmasını da ummayın. Ayrıca bunu denemekle girdiğiniz riskin kendinize ait olduğunu da unutmayın.

Debian, Ubuntu ve Linux Mint'te İnternet Bağlantısını Hızlandırma için 0 yorum

  1. choppers 14 Nisan 2014 at 15:57 #

    Hocam güzel açıklama teşekkürler, ancak sorumluluk size ait beni bağlamaz yerine bu değişiklik sonucu avantaj hadi biraz hızlanmada dezavantaj yada doğacak açıklar var mı ? az olsun bahis edilseydi daha iyi olmaz mıydı?

  2. filozof 14 Nisan 2014 at 17:02 #

    Sevgili choppers, bu, zorunlu bir uyarıdır. Değilse, buraya eklediklerimi öncelikle bizzat kendim tecrübe ediyorum. Sanıyorum bu konuda kuşkun yoktur. 😉 Elbette kendi adıma herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Selamlar.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.