Laravel 9.32.0 duyuruldu

Özel uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir web frameworku olarak lanse edilen, PHP dilinin içerisinde kullanıcıların işlerini kolaylaştıran ve güvenlik açısından destek sağlayan birçok frameworkten biri olarak kullanıma sunulan Laravel‘in istek yaşam döngüsü süresi işleyicisi, zaman damgalarını değiştirmeden modeli güncelleme, test için sahte gruplar ve daha fazlasıyla gelen 9.32.0 sürümü, Paul Redmond tarafından duyuruldu. Laravel ekibinin, dd() dosya ve satır çıktısı, .env dosyalarını şifreleyen ve şifresini çözen, blade bileşen nitelikleri için kısa bir sözdizimi ve daha fazlasıyla 9.32’yi yayınladığı ifade ediliyor. Bunun, tüm dd() kullanıcıları için büyük bir yaşam kalitesi iyileştirmesi olduğu söyleniyor. Laravel 9.32.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Laravel 9.32.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Arch Linux 2022.10.01 duyuruldu

Arch Linux’un her ayın başında düzenli olarak kullanıma sunduğu popüler rolling-release CD’lerinin sonuncusu kullanıma sunuldu. Güçlü ve özelleştirilebilir sürüm olan Arch Linux 2022.10.01; 5.19.12 Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bulunuyor. Bilindiği gibi, Arch Linux geliştirme ekibi; her ay hatalarını giderip geliştirdiği sisteme, güncellenmiş pek çok paketi ekleyip yeni bir çekirdek üzerine inşa ederek yeni kurulum kalıpları hazırlıyor. Kalıbın CD’ye ya da “dd” gibi bir olanak kullanılarak doğrudan USB belleğe yazılabileceği söylenirken, hızı ve güvenli oluşu bakımından indirme için torrentin tercih edilmesinin önerildiği hatırlatılıyor. Arch kullanıcılarının sistemleri güncellenmiş olduğu için yeni bir kalıp indirmelerine gerek olmadığı ifade ediliyor. AUR’da bir hata ile karşılaşılması durumunda hata takip sistemine bildirilmesi rica ediliyor. Arch Linux kullanıcıları, sistemlerini sudo pacman -Syu komutunu kullanarak güncelleyebiliyorlar.

Continue Reading →

Arch Linux 2022.10.01 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

KStars 3.6.1 duyuruldu

KDE için bir masaüstü gökevi olarak tasarlanan, dünya üzerinde herhangi bir yerden, herhangi bir tarih ve saatte gece gökyüzünün tam bir grafik benzetimini sağlamayı amaçlayan KStars‘ın 3.6.1 sürümü, Jasem Mutlaq tarafından duyuruldu. KStars’ın 3.6.1 sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Mutlaq; bu sürümün, Windows, MacOS ve GNU/Linux için kullanıma sunulduğunu ifade etti. Bunun, birkaç heyecan verici özelliğe sahip iki aylık bir hata düzeltme sürümü olduğunu belirten Mutlaq; bu sürümdeki büyük değişiklikler nedeniyle, bunu erken önizleme olarak çıkardıklarını söyledi. Geri bildirimlerini dikkate alarak birkaç hafta içinde son kararlı sürümü yayınlamayı umduklarını söyleyen Mutlaq; Ekos’un, ekipmanı optik trenler halinde düzenleyerek yapılandırmak için yeni bir yöntem sunduğunu ifade etti. Bir optik trenin, teleskop ve mercekten son görüntüleme elemanına kadar sıralı olarak düzenlenmiş bir aygıtlar topluluğu olduğunu belirten Mutlaq; bunun, redüktörler, barlowlar, OAG’ler, döndürücüler, filtre tekerlekleri ve benzeri dahil olmak üzere aradaki her şeyi içerdiğini söyledi. KStars 3.6.1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

KStars 3.6.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Nitrux 2.4.1 duyuruldu

Meksika kökenli, KDE Plasma 5 ve Qt üzerine kurulmuş Ubuntu tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan Nitrux‘un 2.4.1 sürümü diğer adıyla 20221001, Uri Herrera tarafından duyuruldu. Bu yeni sürümün, en son yazılım güncellemelerini, hata düzeltmelerini ve performans iyileştirmelerini ve kullanıma hazır donanım desteğini bir araya getirdiği söyleniyor. Nitrux 2.4.1 ya da diğer adıyla 20221001 sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Herrera; sürümün, 5.19.12 XanMod Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığını, KDE Plasma 5.25.5 masaüstü ortamı, KDE Frameworks 5.98.0, KDE Gear 22.08.1 ile geldiğini belirtti. Minimum ISO’nun ana sürümle aynı temele güncellendiği söyleniyor. Nitrux 2.4.1 ya da diğer adıyla 20221001 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

Nitrux 2.4.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

ArcoLinux Beta 22.10.02 duyuruldu

Eskiden ArchMerge olarak adlandırılan Arch Linux tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan ArcoLinux‘un Beta 22.10.02 sürümü duyuruldu. ~/.config/qtile klasörünün kullanıcı izinlerine değil, kök izinlerine sahip olmasına neden olan bir hatanın düzeltildiği ifade edilen yeni sürüm, Calamares’te yanlış yerel ayarlara neden olan yeni Glibc paketi yerine eski sürüm tercih edildi. dkms güncellemesinden sonra mkinitcpio’yu çalıştırmak için bir Pacman kancası eklenen yeni sürüm, Dusk projesinin yayınladığı kodu takip ediyor ve aynı anda kendi ArcoLinux kimliğini koruyor. Çeşitli problemlerin giderildiği ve kimi genel iyileştirmeler içerdiği söylenen yeni sürüm, her zaman olduğu gibi Cinnamon, Gnome, KDE Plasma, Mate, Openbox gibi masaüstü ortamlarından 12 tanesini full ve minimal sürümler olarak kullanıma sunuyor. Sistem; göz alıcı bir masaüstü ortamı olarak, Deepin’i öneriyor. ArcoLinux ; Arch Linux’un temiz bir kurulumunu yapmak amacıyla öne çıkıyor. ArcoLinux Beta 22.10.02 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu yararlanabilirsiniz.

Continue Reading →

ArcoLinux Beta 22.10.02 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

systemd 251.5 duyuruldu

systemd’nin 251.4 sürümü, Zbigniew Jędrzejewski-Szmek tarafından duyuruldu. GNU/Linux için SysV ve LSB init betikleri ile uyumlu bir sistem ve hizmet yöneticisi olan systemd yazılımının 251.5 sürümü; bir dizi düzeltme, birkaç sistemd tarafından çözümlenmiş güncelleme, bulanık güncelleme, donanım veritabanı (hwdb) eklemesi ve diğer bakım öğelerini içeriyor. freedesktop.org tarafından üretilen ve kullanıma sunulan systemd hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için üretici sayfasına ya da wikipedia.org‘a başvurabilirsiniz. systemd 251.5 hakkında bilgi edinmek için GitHub duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

systemd 251.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0