Linux Mint 20.2 Beta kullanıma sunuldu

Linux Mint lideri Clement Lefebvre; “Ulyssa” kod adlı Linux Mint 20.2’nin Xfce, Cinnamon ve MATE masaüstü ortamlarıyla hazırlanan sürümlerine ilişkin ISO kalıplarının test edilip, onaylandığını bildirerek, sürümlerin test için kullanıma sunulduğunu açıkladı. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Sistem, ayrıca daha fazla tema rengi sunuyor. Konuya ilişkin olarak Linux Mint tarafından herhangi bir resmi duyuru yapılmamış olduğu için daha fazla ayrıntı verme şansımız yok. Linux Mint 20.2 “Uma” Beta, bir gün önce Clement Lefebvre tarafından topluluk sayfasından kullanıma sunuldu.

Continue Reading →

Linux Mint 20.2 “Uma” Beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

KDE neon 20210614 çıktı

KDE Plasma desktop ve KDE topluluğu yazılımlarıyla bir live DVD olarak yapılandırılan Kubuntu tabanlı dağıtımın yeni sürümü , henüz resmi olarak duyurulmadı ama 20210614 sürümüne ait ISO kalıpları indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Resmi KDE platformlarından biri olan KDE Neon, ortalama bir kullanıcıyı ilk izlenimleri için etkilemek için pek çok şey sunuyor. Artık Ubuntu 20.04 LTS tabanlı olarak gelen sistem, kullanımı kolay bir arayüz sağlıyor ve özelleştirme seçenekleri oldukça geniş. Sistemin, KDE hayranları için harika bir seçim olduğu açıkça görülüyor. Bilindiği gibi KDE neon; KDE Plasma masaüstü ortamının en yeni sürümüyle kullanıma sunuluyor. Bilindiği gibi KDE Plasma’nın en son sürümü duyurusu 15 Haziran 2021‘de yapılan 5.22.1, KDE Frameworks’un en son sürümü 5.83.0 ve KDE Gear’ın en son sürümü ise 21.04.2‘dir. KDE neon 20210614’ün bu unsurlarla birlikte geleceği sanılıyor. Otomatik bir QA içermeyen unstable versiyonu gibi, KDE uygulamalarının beta Git kollarından paketlerle gelen testing versiyonu da otomatik QA içermez.

Continue Reading →

KDE neon 20210614 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Debian Installer Bullseye RC 2 duyuruldu

İlk sürüm adayı 23 Nisan2021‘de duyurulan Debian 11 Bullseye’nin ikinci sürüm adayı, Debian yükleyici ekibi tarafından duyuruldu. Yükleyici ekibinin Debian Installer Bullseye RC 2’yi duyurmaktan büyük memnuniyet duyduğu belirtilirken, yaklaşan 11.0 “Bullseye” sürümü için ikinci sürüm adayının test edilmek üzere kullanıma sunulduğu belirtildi. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken,test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. SB UAS cihazlarında bölümlerin desteklendiği belirtilirken, Alsa karıştırıcı seviyelerinin kurulu sisteme taşındığı ifade ediliyor. Debian yükleyicisi için libinih1-udeb eklenen sistemde, Udeb’den libwacom desteğinin bırakıldığı hatırlatılıyor. Debian Installer Bullseye RC 2 hakkında geniş bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Debian Installer Bullseye RC 2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

DXVK 1.9 duyuruldu

Linux oyunseverler tarafından Windows oyunlarını iyi bir hızda çalıştırmak için yaygın olarak kullanılan Direct3D-over-Vulkan çeviri katmanına büyük bir güncelleme olarak DX11 kullanan (D3D11) oyunlar için Wine‘dan daha iyi performans ve düzgün renderleme olanağı sağlayan DXVK‘nin 1.9 sürümü, Philip Rebohle tarafından duyuruldu. Rebohle; çeşitli hata düzeltmeleri ve İyileştirmelerle gelen yeni sürümde, bazı oyunlarda video oynatmak için kullanılan NV12 gibi çeşitli alt örneklenmiş YUV doku biçimleri için temel destekle gelen yeni sürümün, ortam değişkeninin manuel olarak ayarlanarak DXVK ile kullanılabileceğini ifade etti. DXVK 1.9 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

DXVK 1.9 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

WordPress 5.8 Beta 2 duyuruldu

İlk beta versiyonu 9 Haziran 2021‘de duyurulan 5.8 no’lu yeni sürümün ikinci beta versiyonu, Jonathan Desrosiers tarafından duyuruldu. Matt Mullenwegg tarafından geliştirilmeye başlanan ve şu an dünyada pek çok kişi veya kuruluş tarafından yaygın olarak kullanılan GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel içerik yönetim sistemi olan WordPress‘in 5.8 Beta 2 sürümünün bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlatan Desrosiers; bir test sitesi üzerinde test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. Desrosiers; test etmek için en iyi seçeneğin WordPress Beta Tester eklentisini denemek olduğunu, ancak dileyenlerin doğrudan test sürümünü buradan indirebileceklerini ifade etti. Kararlı sürümün 20 Temmuz 2021’de çıkarılmasının planlandığını söyleyen Desrosiers; birkaç yeni blok ve ifade aracı üzerinde çalışıldığını ifade etti. WorvdPress 5.8 Beta 2 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

WordPress 5.8 Beta 2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

SME Server 10.0 duyuruldu

Sürüm adayı 23 Mart 2021‘de duyurulan, Ocak 1999’da Joseph ve Kim Morrison tarafından kurulan CentOS tabanlı SME Server‘in (o zamanlar e-smith olarak bilinirdi) 10.0 sürümü, Terry Fage tarafından duyuruldu. Koozali KOBİ Sunucusu geliştirme ekibi tarafından SME Server 10.0’ın duyurulması nedeniyle duyulan memnuniyeti dile getiren Fage; bu sürümde CentOS 7’nin temel alındığını söyledi. Sürümün, küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki sunucularda kullanılmak üzere tasarlandığını ifade eden Fage; sunucu kullanıcılarının gerekli yükseltmeyi yapmalarının önemli olduğunu söyledi. Kurulduğu yılın sonunda pek çok ülkede binlerce e-smith sunucusu çalışırken, sistem, o vakitler sağlam ve kullanımı kolay bir sunucuya ihtiyaç duyan geliştiriciler ve sistem yöneticileri arasında hızla yayılıyordu. Temmuz 2001’de, Mitel Networks tarafından edinilen ve daha sonra GNU GPL lisansı altında açık kaynak kodlu bir ürün olarak piyasaya sürülen yazılım, telif hakkı sorunları nedeniyle Koozali SME Server Inc olarak anılmaya başlandı. SME SME Server 10.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

SME Server 10.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

0

Mozilla Firefox 89.0.1 duyuruldu

Hızlı, işlevsel ve açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Mozilla Firefox’un 89.0.1 sürümü duyuruldu. Bu sürüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. Hatırlanacağı gibi, daha önce Mozilla’nın Firefox‘tan FTP desteğini kalıcı olarak kaldıracağını duyurduğunu, Firefox 90.0 sürümüyle bunun tamamen kaldırılacağını haber yapmıştık. Güvenlik, kararlılık, hız ve daha fazlası” ilkesi ile yoluna devam eden tarayıcı; casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına, yemleme korumasına sahip ve getirdiği binlerce yararlı eklentiyle istenilen biçimde kişiselleştirilebiliyor. Çoğu eklenti Firefox ile öntanımlı biçimde kullanılabiliyor. HTML5, XHR, MathML, SMIL için destek standartları geliştirilen; kimi kararlılık sorunları da giderilen Mozilla Firefox, web ve eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 teknolojileri gibi yetenekleriyle ve önemli ölçüde iyileştirilen JavaScript performansı ile geliyor. Firefox; dünyanın çeşitli yerlerindeki Mozilla topluluk üyelerinin katkılarıyla 80′den fazla dilde kullanılabiliyor.

Continue Reading →

Mozilla Firefox 89.0.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0