Blender 3.5.0 duyuruldu

Yaygın biçimde kullanılan 3D modelleme ve tasarım yazılımlarından biri olan Blender‘in 3.5.0 sürümü duyuruldu. Sürüme ait paketler, yansılarda yerini almış bulunuyor. Blender Vakfı ve çevrimiçi geliştiriciler topluluğunun, Blender 3.5.0’ı sunmaktan gurur duyduğu ifade ediliyor. Yeni sürümün, VFX Referans Platformu 2023 ile uyumlu olduğu belirtiliyor. Yönlendirme, yaygın BSDF’lere sahip yüzeyler ve izoptropik ve anizotropik saçılma içeren hacimler için desteklenirken, önemli ışık yönleri zamanla öğrenilir ve daha fazla örnek alındıkça geliştirilebilir. 2002 yılında kurulan Blender Vakfı’nın, o güne dek yazılmış olan kodları Free Blender adıyla kamuya açtığı ve bir bağış kampanyası başlattığı hatırlatılıyor. Yazılımın geliştirilmesi için aktarılan ilk fonlar bu şekilde oluşturulmuştu. Blender 3.5.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Blender 3.5.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

0

Mozilla Thunderbird 102.9.1 duyuruldu

Açık kaynak kodlu ve son derece gelişmiş özelliklere sahip ve oldukça güvenli bir e-posta istemcisi olan Mozilla Thunderbird’ün 102.9.1 sürümü duyuruldu. Çeşitli güvenlik düzeltmeleriyle gelen yazılımın artık Windows 7 veya üstü, macOS 10.12 veya üstü ya da Linux GTK+ 3.14 veya üstü gerektirdiği belirtiliyor. Her zaman olduğu gibi, kullanıcıların ne düşündüklerini ya da tespit ettikleri bir hatayı bildirmelerinin önemli olduğu ifade edilirken, sürüme ait paketler indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Türkçe dahil 49 dili destekleyen Mozilla Thunderbird, Mozilla ailesinin diğer popüler üyesi Firefox gibi pek çok eklenti kullanma ve e-postaları farklı sekmelerde açma özelliklerine sahip. Bir e-postaya çift tıklandığında, iletinin yeni bir sekmede açılmasına imkan sağlayan yazılım, arşivleme ve arama altyapısı da içeriyor. Thunderbird, bu altyapıya entegre edilmiş “Akıllı Klasörler” özelliğiyle farklı e-posta hesaplarında saklanan mesajlarda ve arşivlerde daha hızlı ve kapsamlı arama yapılmasına olanak sağlıyor. Gelişmiş özelliklerden birini de Gmail entegrasyonu oluşturuyor. Thunderbird, en karmaşık idari ihtiyaçlarınızı karşılarken aradığınızı bulmanızı da kolaylaştırıyor. Mozilla Thunderbird 102.9.1 hakkında bilgi edinmek isteyenler sürüm notlarını inceleyebilir.

Continue Reading →

 

 

Mozilla Thunderbird 102.9.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

UBports 20.04 OTA-1 duyuruldu

Mobil cihazlar için Canonical‘ın Ubuntu Touch işletim sisteminin bir çatalı olarak topluluk tarafından geliştirilen UBports‘un 20.04 OTA-1 sürümü duyuruldu. Ubuntu Touch’ın çalışmalarını sürdüren proje, böylelikle, yeni bir güncelleme yayınlamış oluyor. Proje, böylelikle, temel dağıtımı Ubuntu 16.04’ten 20.04’e yükselten büyük bir güncelleme yayınlamış oluyor. Mahremiyete ve özgürlüğe saygılı mobil işletim sistemi olan UBports’un; Fairphone 4, Google Pixel 3a, Vollaphone 22, Vollaphone X, Vollaphone gibi Ubuntu Touch cihazlarında mevcut olacağı ifade ediliyor. Pine64 PinePhone, PinePhone Pro ve PineTab, bu cihazların geri kalanından bağımsız olarak güncellendiği; PinePhone ve PineTab’ın kararlı kanal, OTA-1 etiketli bir güncelleme almayacağı belirtiliyor. Bunun, Ubuntu 20.04 (Focal) için önemli özelliklere sahip ilk OTA olduğu belirtilirken, bir kaydolma güncellemesi olduğu ve zorunlu güncelleme olmadığı ifade ediliyor. Yazılımı tecrübe edenlerin, tespit ettikleri herhangi bir hatayı derhal bildirmeleri rica ediliyor. UBports 20.04 OTA-1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz. Continue Reading →

 

UBports 20.04 OTA-1 için desteklenen cihazların listesi ve kurulum talimatları, desteklenen cihazların bir listesi ve kurulum talimatları, projenin 56 cihaz için taşıma ilerlemesini listeleyen cihaz sayfasında bulunabilir.

0

Slackel 7.6 “Openbox” duyuruldu

Slackware ve Salix Linux tabanlı GNU/Linux dağıtımı Slackel’in Openbox pencere yöneticisi ile dizayn edilen 7.6 “Openbox” sürümü çıktı. Slackware ve Salix tabanlı sistemin yeni sürümünün 6.1.20 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığı ifade edilirken, sistemin Slackware’in ‘Current’ ağacındaki en son güncellemeleri içerdiği ve kullanıcılara 64 bit ve 32 bit ISO kalıplarının sunulduğu belirtiliyor. UEFI sistemlerinde önyüklemeyi destekleyen sistemin, 16 veya 32 GB usb stick veya ssd diske kurulabileceği söyleniyor. Sahip olunan belleğe göre 2 veya 4 GB boyutunda bir takas bölümü oluşturulabileceği söylenirken, sistemi kurmadan önce Slackel Başlangıç ​​Kılavuzunu okumanın iyi olacağı hatırlatılıyor. Sistem; Mozilla-firefox-111.0, mozilla-thunderbird-102.9.0, exaile-4.1.1, smtube-21.10.0, smplayer-22.7.0, MPlayer-20221009, libreoffice-7.5.1.2, filezilla-3.58.0, pidgin- 2.14.12, iletim-2.94, gimp-2.10.34, slackel-control-center-3.0, install-upgrade-kernel-gtk-3.0 GUI uygulaması gibi paketlerle geliyor. Flatpak içeren sistemde, kullanıcı yüklemek için düzinelerce uygulamaya erişebiliyor. Slackel 7.6 “Openbox” hakkında bilgi edinmek için pkglist dosyasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Slackel 7.6 “Openbox” edinmek için aşağıdaki linkten yararlanalabilirsiniz.

0

Proxmox Virtual Environment 7.4 duyuruldu

Proxmox Virtual Environment’in 7.4 sürümü duyuruldu. Sanal aygıtlar ve sanal makineleri çalıştırmak için hazırlanan Debian tabanlı sanallaştırma platformu Proxmox’un pek çok düzeltme ve hata giderimi ile gelen yeni sürümü Virtual Environment 7.4 böylelikle duyurulmuş oldu. Debian Bullseye 11.6’ya dayalı olarak gelen yeni sürüm, Linux çekirdeği 5.15 veya 6.2 ile kullanılabiliyor. Yeni bir karanlık tema ile birlikte güncellenmiş sanal makine ve dosya sistemi paketlerini tanıtan “sanal ortam” serisine yönelik bir güncelleme olarak gelen yeni sürümün kullanımının duyurulmasından büyük heyecan duyulduğu ifade ediliyor. Sistem; QEMU 7.2, LXC 5.0.2, ZFS 2.1.9, Ceph Quincy 17.2.5, Ceph Pacific 16.2.11 gibi çeşitli yazılımlarla geliyor. Tam entegre bir “Proxmox Dark” tema varyantıyla gelen yeni sürüm, GUI ve API’de ayrıntılı Ceph OSD bilgilerinin görüntülenmesi işleviyle geliyor. Yeni sürüme, Çevrimiçi bir düğümü manuel olarak (yeniden başlatma olmadan) bakıma geçirmek için CRM komutu eklendiği ifade ediliyor. Proxmox Virtual Environment 7.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Proxmox Virtual Environment 7.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Ubuntu 20.04.6 LTS duyuruldu

Uzun süreli destek sürüm (LTS) olan ve 23 Nisan 2020 tarihinde duyurulan Ubuntu‘nun Focal Fossa kod adlı 20.04 sürümünün yeni güncellemesi 20.04.6 LTS, Graham Inggs tarafından duyuruldu. Masaüstü, sunucu ve bulut versiyonları kullanıma sunulan sürümün, Ubuntu dışındaki diğer versiyonları olan Kubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Xubuntu gibi versiyonlarının 20.04.6 LTS sürümleri de böylelikle duyurulmuş oldu. Her zaman olduğu gibi, bu nokta sürümün birçok güncelleme içerdiğini söyleyen Inggs; bunların güvenlik güncellemeleri ve bakım odaklı diğer yüksek etkili hatalar için düzeltmeler olduğunu, bunun dışında güvenli önyükleme sorunlarının ele alındığını ifade etti. Ubuntu ekibinin, masaüstü ve sunucu ürünleri için Ubuntu 20.04.6 LTS’nin (uzun süreli destek) yayınlandığını duyurmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Inggs; önceki nokta sürümlerden farklı olarak 20.04.6’nın, son anahtar iptallerinden sonra amd64 yükleyici ortamının yenilenmesi ve güvenli önyükleme özellikli sistemlerde kullanımların yeniden etkinleştirilmesi anlamına geldiğini ifade etti. Inggs; sürüme Nisan 2025’e kadar 5 yıl boyunca bakım güncellemeleri sağlanacağını hatırlattı. Raspberry pi (Pi 2B, Pi 3B, Pi 3A+, Pi 3B+, CM3, CM3+, Pi 4B) desteğiyle gelen yeni sürüm, önemli güç tasarrufu iyileştirmeleri ve çok sayıda USB 3.2 ve Type-C iyileştirmesi içeriyor. Ubuntu 20.04.6 LTS hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Ubuntu 20.04.6 LTS ve diğer versiyonlarını edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

SmartOS 20230323 çıktı

OpenSolaris’in bir topluluk çatalı olarak illumos’a dayalı açık kaynaklı bir UNIX benzeri işletim sistemi şeklinde kullanıma sunulan SmartOS’un 20230323 sürümü çıktı. Birleşik bir dosya sistemi olan ZFS, çekirdeğinin sorunlarını gidermek için dinamik bir izleme çerçevesi olan DTrace, hafif sanallaştırma çözümü olan Zones ve çeşitli konuk işletim sistemlerini çalıştırmak için eksiksiz sanallaştırma çözümü olan KVM olmak üzere dört teknolojiye sahip olan sistem; bulutlar oluşturmak ve ev aletleri üretmek için uygun şekilde tasarlanmış bulunuyor. emacs TAGS dosyaları oluşturmak için make kuralları eklenen yeni sürüm, nfs modülünün açık kaynak uygulamasını içeriyor. SmartOS 20230323 hakkında bilgi edinmek için değişiklik dosyasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

SmartOS 20230323 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0