SparkyLinux LXQt 1.1.0’a terfi ediyor

Debian GNU/Linux tabanlı Polonya kökenli dağıtım SparkyLinux‘un LXQt 1.1.0’a terfi edeceğini pavroo duyurdu. LXQt masaüstü ortamının, 1.1.0 sürümüne güncellendiğini belirten pavroo; SparkyLinux kullanıcılarına, yeni sürümü nasıl elde edebileceklerini anlattı. En son LXQt masaüstünü edinmek için Sparky ‘ekstra’ depolarının eklenmesi ya da oluşturulması gerektiğini belirten pavroo; bunun için terminalde aşağıdaki kodun verilebileceğini söyledi:
sudo echo "deb [signed-by=/usr/share/keyrings/sparky.gpg.key] https://repo.sparkylinux.org/ extra main" > /etc/apt/sources.list.d/sparky-extra.list
Ekleme işleminden sonra öncelikle depoların güncellenmesi gerekiyor:
sudo apt update
Artık LXQt 1.1.0 masaüstü ortamı kurulabilir:
sudo apt install sparky-desktop-lxqt
Ancak, LXQt masaüstü ortamı kullanıcının sisteminde zaten kuruluysa, bu durumda yükseltilmesi gerekiyor:
sparky-update
Artık, sistemi yeniden başlatabilirsiniz.

Continue Reading →

Konuya ilişkin olarak pavroo’nun sparkylinux.org üzerinden gönderdiği yazıya buradan ulaşabilirsiniz. LXQt 1.1.0 edinmek için bu linkten de yararlanabilirsiniz.

0

KDE Frameworks 5.97.0 duyuruldu

KDE topluluğu, Qt eklenti kütüphanelerinin en yeni sürümü KDE Frameworks 5.97.0’ı duyurdu. Geliştirme ekibinin KDE Frameworks 5.97.0’ı duyurmaktan çok mutlu olduğu belirtilirken, dost lisans şartları ile kütüphanelerin test edildiği, KDE Frameworks’un Qt için işlevselliğinin geniş bir yelpazede 83 eklenti kitaplığı içerdiği ifade edildi. KDE Frameworks 5.97.0, tüm KDE Plasma uygulamalarını biraz daha hızlı hale getiriyor ve daha az bellek kullanıyor. Bu sürümün, geliştirmeleri geliştiricilere hızlı ve öngörülebilir bir şekilde sunan bir dizi planlı aylık sürümün parçası olduğu belirtilirken, yakınlaştırma simgeleri için biraz daha sembolik bağlantı eklendiği ifade ediliyor. KDE Frameworks 5.97.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

Çeşitli dağıtımlar için paketlerin yüklenmesine yönelik yönergeleri burada bulabilirsiniz. KDE Frameworks 5.97.0 edinmek için buradan yararlanabilirsiniz.

0

Wine staging 7.15 duyuruldu

Wine’in 7.15 sürümünün duyurulmasından hemen sonra, Wine Staging’in 7.15 sürümü de, Alistair Leslie-Hughes tarafından duyuruldu. Henüz geliştirme aşamasına gelmemiş hata düzeltmelerini ve özellikleri ele alan ve winehq.org‘un bir test alanı olan Wine Staging‘in yeni sürümünde, 2 dosya değişikliği, 2 ekleme ve 2 silme işlemi gerçekleştirilmiş bulunuyor. Mevcut Wine 7.15’e çeşitli yamalar uygulanmış olarak gelen yazılımda, yamaların iyileştirildiği ve yayın akışına kabul edilmesinin sağlandığı söyleniyor. Sürüm, hata düzeltmeleri dışında, kimi iyileştirmeler içeriyor. Wine-Staging 7.15 hakkında bilgi edinmek için GitHub üzerindeki değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Wine staging 7.15 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Wine 7.15 duyuruldu

Wine’in yeni geliştirme sürümü 7.15, Alexandre Julliard tarafından duyuruldu. Wine ekibinin, Wine 7.15’i duyurmaktan gurur duyduğunu söyleyen Julliard; ikili paketlerin oluşturulma aşamasında olduğunu belirtti. Direct2D’de komut listeleriyle gelen yeni sürüm, RSA şifrelemesi içeriyor. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürümde, test çıktısındaki renkler için isteğe bağlı destek sağlanmış bulunuyor. Çeşitli dağıtımlar için ikili paketlerin şuradan edinilebileceği belirtiliyor. Wine 7.15 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Wine 7.15 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.
0

ExTiX 220814 LXQT çıktı

Genellikle alternatif bir masaüstü ortamı seçeneği sunan bir masaüstü GNU/Linux dağıtımı olarak bir live DVD biçiminde kullanıma sunulan ExTiX’in 220814 LXQT sürümü çıktı.Henüz herhangi bir sürüm duyurusu yapılmamış sürüme ait paketler, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Ubuntu 22.04.1 LTS’ye (“Jammy Jellyfish”) dayalı olarak geldiği bildirilen yeni sürüm, 5.19.0-amd64-exton Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. VirtualBox misafir eklemeleri önceden yüklenmiş olarak gelen sistemde, Deepin Installer’ın Refracta Installer’a alternatif olarak kullanabileceği ifade ediliyor. Nisan 2027’ye kadar destekleneceği belitilen sistem, LXQt 0.17.0 masaüstü ortamıyla geliyor. LXQt’nin, Qt bağlantı noktası ve LXDE’nin gelecek sürümü olan hafif masaüstü ortamı olduğu hatırlatılıyor. Sistem ayrıca, kullanıcının live kurulabilir sistemini oluşturabilmesi için Refracta Snapshot önceden yüklenmiş olarak geliyor. ExTiX 220814 LXQT hakkında bilgi edinmek için README-extix.txt‘i inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

ExTiX 220814 LXQT edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

GNU Pies 1.8 duyuruldu

0,“P-yes” biçiminde okunan ve “program çağırma ve yürütme şefi” anlamına gelen GNU Pies‘in 1.8 sürümü, Sergey Poznyakoff tarafından duyuruldu. Poznyakoff; harici programların yürütülmesini başlatıp onları denetleyen GNU Pies’in yeni sürümünde, “piesctl config yeniden yükleme” işleminin düzeltildiğini söyledi. Çeşittli hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürümde, REST API sunucusunda çeşitli düzeltmeler yapılmış bulunuyor. Ayrıca, yapılandırma ön işlemesinin düzeltildiği söyleniyor. Bir bileşenin standart çıkışı ve standart hata akışları bir dosyaya veya rastgele bir syslog kanalına yönlendirilebiliyor. Poznyakoff; belgelerde belirtildiği gibi, programa özel yapılandırma piesctl.conf dosyasının, pies.conf dosyasına göre öncelikli olduğunu söyledi. GNU Pies 1.8 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

GNU Pies 1.8 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

GNU a2ps 4.14.92 Alpha duyuruldu

Elbette düz metin dosyalarını işleyen, ancak aynı zamanda oldukça popüler birkaç dili de yazdıran bir PostScript filtresi olan GNU a2ps‘ın 4.14.92 Alpha sürümü, Reuben Thomas tarafından duyuruldu. Sloganı tam olarak “doğru olanı yap” olan GNU a2ps’ın son derece yapılandırılabilir olmasına rağmen her şeyin acemisi bir kullanıcının karmaşık PostScript manipülasyonlarını yapabilmesi için yapıldığı düşünülüyor. GNU General Public License v2 veya daha üstü ile lisanslanmış özgür bir yazılım olan GNU a2ps’ın yeni sürümünün, çeviri projesine geri dönüşü işaret eden bir alfa sürüm olduğu belirtiliyor. Bu alfa sürümün, çevirmenleri rahatsız etmemek için kapsamlı boşluk değişikliklerini –help çıktısına geri döndürdüğünü belirten Thomas; bunların, bir sonraki kararlı sürümden önce yalnızca boşluk içeren bir değişiklikle geri yükleneceğini söyledi. GNU a2ps 4.14.92 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

GNU a2ps 4.14.92 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0