Manjaro 2022-07-02 duyuruldu

Arch Linux tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan Manjaro’nun “Ruah” kod adlı 21.3.0 sürümünün üçüncü nokta sürümü 2022-07-02, Philip Müller tarafından duyuruldu. Bunun, kararsız bir güncelleme olduğunu söyleyen Müller; sürümün, 4.19.249’dan 5.18.0’a kadar geniş bir çekirdek buketiyle geldiğini ifade etti. Müller; Gnome masaüstü ortamının, önümüzdeki hafta resmi duyurulacak olan 42.3 6 sürümüne yenilendiğini belirtti. Düzenli Haskell ve Python güncellemeleriyle gelen yeni sürümde, Pipewire 0.3.53 3’e güncellenirken, yukarı akış Arch tekrar wireplumber 8’e geçmiş bulunuyor. Tüm değişikliklerin ayrıntılı bir listesinin buradan bulunabileceği ifade ediliyor. Müller; yeni sürüme ilişkin kullanıcıların görüşlerini merak ettiklerini sözlerine ekledi. Tüm değişikliklerin ayrıntılı bir listesi burada bulunabileceği belirtiliyor. Manjaro 2022-07-02 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Manjaro 2022-07-02 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Linux Mint 21 systemd-oomd kullanılmadan hazırlanacak

Ubuntu 22.04 LTS tabanlı olarak oluşturulacak Linux Mint 21 için, systemd-oomd kullanılmayacağı, Linux Mint lideri Clement Lefebvre tarafından duyuruldu. Ubuntu 22.04 LTS tabanlı olarak oluşturulacak Linux Mint 21 için, systemd-oomd kullanılmayacağı, Linux Mint Haziran 2022 aylık haberler sayfasından Clement Lefebvre tarafından duyuruldu. Linux Mint 21 BETA sürümün neredeyse hazır olduğunu belirten Lefebvre; BETA sürümün önümüzdeki hafta yayınlanacağını söyledi. Ancak, geçen ay, systemd-oomd hakkında olumsuz geribildirimler aldıklarını söyleyen Lefebvre; bazı sorunları araştırdıktan sonra onu Linux Mint 21’e eklememeye karar verdiklerini ifade etti. Linux Mint 21 final sürümü bu yaz kullanıma sunmak için çalıştıklarını söyleyen Lefebvre; düşük bellek ve sistem belleği baskı deneyimini geliştirmek için masaüstünde varsayılan olarak systemd-oomd kullanan Ubuntu 22.04 upstream’in aksine, Linux Mint’in artık kullanıcılardan gelen eleştiri nedeniyle bu arka plan programından kaçınmaya karar verdiğini ifade etti.

Continue Reading →

Ubuntu’nun systemd-oomd ile karşılaştığı, web tarayıcıları, IDE’ler ve diğer üretim yazılımları gibi belleğe aç kullanıcı uygulamalarını beklenmedik bir şekilde ölüme gönderdiğini belirten Lefebvre; bu nedenle, Linux Mint 21’de systemd-oomd kullanılmayacağını söyledi. xviewer ve küçük resimlere Webp desteği eklendiğini belirten Lefebvre; Blueman 2.3’ün geldiğini ve Blueberry’nin yerini aldığını söyledi. Elbette ki herşeye karşın, systemd-oomd kullanmayı düşünen kullanıcılar, sudo apt install systemd-oomd komutunu vererek yazılımı sistemlerine kurabilecekler.

0

Synaptic 0.91.2 duyuruldu

APT için grafiksel bir paket yönetim yazılımı olan Synaptic‘in 0.91.2 sürümü, Debian FTP yöneticileri tarafından duyuruldu. Synaptic; GTK+ tabanlı, grafik kullanıcı arayüzüne sahip, Debian ve türevi dağıtımlar tarafından kullanılan gelişmiş bir paketleme aracıdır. Genellikle .deb paketlerine dayalı sistemlerde kullanılan Synaptic; aynı zamanda RPM paketlerine dayalı sistemlerde de kullanılabilir. Synaptic; yazılım yükleme, kaldırma, yazılım paketlerini yükseltme, tüm sistemi yükseltme ve depoları eklemek için kullanılabilir. Bir paket arama programı da içeren Synaptic ile paket depolarını (sources.list) yönetebilirsiniz. Synaptic’te paketleri ad, açıklama ve diğer bazı özelliklerine göre bulabilirsiniz. Statü, bölüm, isim veya özel bir filtre ile paketleri seçebilir; isim, statü, boyut veya sürümüne göre sıralalayabilirsiniz. Seçimleriniz arasında önce-sonra aralığında gezinebilirsiniz. Bir paketle ilgili mevcut tüm çevrimiçi belgelere göz atabilirsiniz. Bir paketin son değişiklikler sayfasını indirebilirsiniz. Debian ve Ubuntu’da Debconf sistemi aracılığıyla paketleri yapılandırmanız, Xapain tabanlı hızlı arama yapmak ve screenshots.debian.net’ten ekran görüntü almak mümkün. Yeni sürümde “benioku”nun güncellendiği ve ilk Contributing.md’nin eklendiği ifade ediliyor. Güncel görünen tüm ana sayfa sözlerinin güncellendiği belirtilirken, gtk3’ten beri kullanılmayan gtk_plugin bitlerinin bırakıldığı söyleniyor. Synaptic 0.91.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Synaptic 0.91.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0