Debian Buster Lxfcebox kullanıma hazır

Bilindiği gibi, Debian Türkiye Forum’un değerli bir üyesi, değerli arkadaşımız Vedat Kılıç; uzun zamandır kendine özgü ISO kalıpları hazırlıyor. Vedat, bunları kendisine ait olan gnulinuxfree.blogspot.com üzerinden yayımlıyor. Bilindiği gibi, daha geniş bir çevreye duyurulması amacıyla bu çalışmaları forum üzerinden ve buradan da sizlere duyurmaya çaba gösteriyoruz. Vedat Kılıç‘ın en son yazdığı “Debian Buster Lxfcebox kullanıma hazırbaşlıklı yazı şöyle başlıyor: “Başlıkta geçen Lxfcebox adını ilk defa duyuyorsunuz, çünkü böyle bir masaüstü yok. Bu çalışma Lxsession üzerine Xfce ve Openbox uyarlanarak inşa edildi, hiç biri sisteme tam hakim değil, her biri kendi yeteneğine göre sistemi paylaşmış durumdalar. Bu nedenle adı da üç yöneticinin birleşimiyle Lxfcebox oldu. Panel, masaüstü, arkaplanın kontrolü Xfce’ye ait, başlangıç uygulamaları, bazı ayarlar Lxde’nin kontrolünde, pencereleri ise Openbox yönetiyor. Bu üçlüyü bir araya getirmekte fazla zorluk çekmedim, çalışma stilleri birbirlerine uzak değiller, ancak görev paylaşımını uyarlamak zor oldu, bu yüzden test süreci de yoğun geçti. Bu üçlüyü bir araya getirmenin bir çok nedenleri bulunuyor. Kullanışlılığın kalitesini arttırma, performans kaybına uğramadan çalışma, hız, kullanım ile sistem kaynağını kullanmada denge kurma ve görsellik gibi nedenleri sıralayabiliriz. Kısaca özgür yazılımın imkanları sayesinde üç yöneticinin yeteneklerini tek sistemde buluşturmuş olduk, zaten kullanırken de bu buluşmanın artıları hissediliyor.”

Lxfcebox temel bilgileri

Debian Buster (Stable) 64bit tabanıyla inşa edildi.
Kernel sürümü 4.19.0-6-amd64.
Ram kullanımı ortalama 250 Megabayt.
Nvidia gibi sürücüler için backports deposu eklendi.
Ekran sürücüleri kolay kurmak için Gui arayüzlü Additional Drivers adlı yazılım eklendi, bu yazılımla aynı zamanda depolar kolay kontrol edilebiliyor.
Oturumun paneli Xfce panel, menüsü Whisker menü.
Sistem güncellemek, belirli paketi güncellemek ve paket kurmak-kaldırmak için çeşitli Gui araçlar eklendi.
Sistemi ayarlamayı, kendine göre düzenlemeyi System Control Center adlı araçla yapabilirsiniz.
İlledelinux Locale aracıyla sistemi Türkçe’den başka dile dönüştürebilirsiniz.
Kalıp içerisinde daha bir çok özellikler bulunuyor, bunları canlı olarak deneyebilirsiniz.

Kurulu bazı programlar
Vokoscreen, Libreoffice, Thunar, Mousepad, Audacious, Smplayer, Chromium, Catfish, Bleachbit, Xfce4screenshooter, Gparted, Synaptic, Grub Customizer, Gufw, Hardinfo (SPAB), Mintstick, Onboard, Pidgin, Thunderbird, Transmission, Uget… Listenin tamamını ve Lxfcebox isosunu buradan indirin: Debian Buster Lxfcebox
Kullanıcı adı: lxfce
Parola: trimanager
Debian Buster Lxfcebox video.”

Görseller.

İlginç bir çalışma. Teşekkürler Vedat Kılıç.

gnulinuxfree.blogspot.com

, , , , , ,

Debian Buster Lxfcebox kullanıma hazır için 6 yorum

 1. illedelinux 12 Kasım 2019 at 22:25 #

  Evet ustam, gerçekten ilginç bir çalışma oldu. Üç masaüstünün artılarını tek sisteme uyarlama fikri bende çoktandır vardı, zaten arasıra bununla uğraşıyordum, daha başka tabanları da denedim, şimdilik en iyi karşılığı Debian verdi, beğenilirse aynısını Ubuntu için de yapmayı düşünüyorum.
  Ama maalesef yeterli ilgiyi görmüyor, örneğin geri bildirimler olsa çok daha iyi çalışmalar olacağı kesin.

 2. faradundamarti 14 Kasım 2019 at 23:44 #

  Asus 50 S dizüstü bilgisayarımda canlı sürümü açamadığım için geri dönüş bildiremiyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 3. illedelinux 15 Kasım 2019 at 07:01 #

  Bu da yararlı bir geri bildirimdir, teşekkürler.
  İsim ve parola girdiniz mi?
  İsim: lxfce
  Parola: trimanager

 4. faradundamarti 16 Kasım 2019 at 13:46 #

  Benim Asus F50S model dizüstü linux konusunda sorunlu. O nedenle masaüstü bilgisayarında denedim fakat orada da canlı sistemi açamadım.Ekranda:
  error: invalid cluster 0.
  alloc magic is broken at 0xadb63d60: ad9156e0
  Aborted . Press any key to exit._

  yazısı çıkıyor. Parolanın yazılacağı bölüme gelemiyorum.
  USB bellekten rufus ile kaydedip açmaya çalıştım. UEFİ yazan kısmı tıkladığımda da 10 saniye sayıp tekrar başa alıyor ve yine 10 saniye sayıyor.

 5. faradundamarti 23 Kasım 2019 at 11:25 #

  Sayın illedelinux bu yorumu canlı sürüm olarak çalıştırdığım Debian Buster Lxfcbox’dan yazıyorum. Sayın Çaylak Penguen’in Telegram üzerinden çok değerli katkıları ile sorunu çözdük. Daha doğrusu Çaylak Penguen çözdü. Ben o kadar ileri düzey yazılım bilgisine sahip değilim. Sondan bir önceki kullanıcı diyelim. Kendisi ayrıntılarını açıklayabilir ama benim diyebileceğim: açılırken komut satırına geçip “nolapic” yazarak canlı sistemi açtık.
  Hazırladığınız kalıp çok güzel olmuş. Uygulamalar işlevsel ve çok sayıda. Ellerinize sağlık. Sabit diske kurduğumda tekrar geri bildirim yaparım.
  Buradan Çaylak Penguen’e de çok teşekkür ederim.

  • illedelinux 23 Kasım 2019 at 18:52 #

   Çaylak Penguen benim de ustam, kendisine ve geri bildiriminize teşekkür ederim.
   bu paylaşımınız başka giriş yapamayanlar için de bir çözüm olacak. Umarım sabit disk kurulumunuz da başarılı olur. Tekrar teşekkürler.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.