İlledelinux Debian Full ve Simple

Bilindiği gibi, Debian Türkiye Forum’un değerli bir üyesi, değerli arkadaşımız Vedat Kılıç; uzun zamandır kendine özgü ISO kalıpları hazırlıyor. Vedat, bunları kendisine ait olan gnulinuxfree.blogspot.com üzerinden yayımlıyor. Bilindiği gibi, daha geniş bir çevreye duyurulması amacıyla bu çalışmaları forum üzerinden ve buradan da sizlere duyurmaya çaba gösteriyoruz. Vedat Kılıç‘ın en son yazdığı “İlledelinux Debian Full ve Simple” başlıklı yazı şöyle başlıyor: “Genel görüş üzerine İlledelinux Debian Full ve İlledelinux Debian Simple adında iki ayrı kalıp inşa ettim. Full olanda genelin kullandığı paketlerin hepsi yüklü, simple olan ise temel yazılımlar dışında hiç bir şey yüklü değil. İsteyen hiç uğraşmadan full oturumu tercih eder isteyen simple kalıp ile kendi oturumunu kendisi yapar. Her iki çalışmada Paket Kur ve kendim uyarladığım diğer özellikler eklenmiş durumda. Kendim uyarladığım özellikleri GNU başlığıyla sistem menüsünde 4 farklı sekmede toparladım.

Aynı sekmeleri hızlı kullanım için Dockbar’a da ekledim. Full olan ortalama 450 MB ram kullanır, simple olan ise ortalama 200 MB ram kullanır. Burada kurulu paketleri vermem pek gerekmiyor, kurulu paket listesinde hepsi yazıyor ama en azından belli başlı olanları belirtmekte yarar var: Bluetooth, Bleachbit, Catfish, Cheese, Chromium, Deluge, Evince, Gparted, Gnome Screenshot, Grub Customizer, Gthumb, Mintstick, Onboard, Pidgin, Plank, Screenfetch, Smplayer, Synaptic, Uget gibi paketler full kalıpta kurulu durumda. Sisteme uyarlamış olduğum bazı özelliklere kısaca değineyim. Sistemi kurduktan sonra ilk iş olarak, alttaki resimde iki adet ok işareti ile belirtmiş olduğum araçları kullanın. Biri sistem güncellemesi için, diğeri ise sistemi optimize etmek için. Sistem güncelleme aracını her gün kullanın, diğer aracı ise ilk kurulumda mutlaka kullanın ve diğer zamanlarda sadece sistemde sorun olduğunda kullanın. Önemli olduğu için ilk sıraya bunu aldım.


Sistem menüsü görseli.

Özel uygulamalar listesi sekmesi.

200’e yakın TV izleme görseli.

600’e yakın yerel radyo dinleme görseli. Radyo dinlerken pencerenin kalabalık yapmaması için panele gizleyebilirsiniz.

Paker Kur görseli, batuny arkadaşımızın önerisi üzerine Google Haritaları ekledim, isteyen tek tık ile kurabilir. Ayrıca hatırlatmakta fayda var, Paket Kur’da bulunan Google Haritalar ve bir-iki yazılım daha kapalı kaynak kodludur, sorumluluk kuran kişiye aittir.

gnusu için bu aracı yaptım, bu araçla istediğiniz uygulamayı root olarak çalıştırabilirsiniz. Ancak bilmediğiniz bir şeyleri çalıştırırken dikkatli olmanızı öneririm.

Sisteme dil yöneticisi aracını da ekledim, farklı dillere geçiş için çok işe yarar.

Farklı masaüstü deneyi yaşamak isteyenler için kolay kurulum aracı.

Bu araçla sistemdeki dizin renklerini tek tıkla değiştirebilirsiniz.

Add launcher aracı sistemde kısayol yapmak için, bu araçla yaptığınız kısayollar hem masaüstüne hem sistem menüsüne eklenir.

Bu araç tahminim çok işinize yarayacaktır. Bu aracın görevi, sistemde çalışan-çalışmayan-tetikte bekleyen servisleri, sistem açılış süresi, hangi servisin ne kadar sürede açıldığı ve sistem bilgisinin tamamını veren dört sekmeden oluşuyor. Servisleri komutla yönetmeniz için arayüze gerekli komutları yazdım ve ayrıca aracın altında bulunan Service Manager tuşuyla açılan pencerede işlemi komutsuz olarak da uygulayabilirsiniz. Ancak söz konusu servis olduğu için ne yaptığınızı bilmeniz gerekiyor, öyle denk gele oynamamanızı öneririm.

Bu basit araç bir çok ağ komutlarını vermektedir. Bununla ağ ile ilgili bir çok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Sisteme uyarladığım sağ tık özelliği sayesinde arka plan resimlerini tek tık ile değiştirebilirsiniz.

Web browser sekmesinda VPN, TV, Radyo, HTML kod-test, HTML, not defteri gibi özellikler bulunuyor.

Sosyal sekmesi, çeşitli sosyal sitelere hızlı ulaşım için.

Tam ekran ile açılan kurulu uygulamalar penceresi, kimisi hızlı kullanım için bunu tercih edebilir.

Farklı bir çıkış penceresi.

Açılışta çalışmasını istediğiniz öğeleri eklemek veya kaldırmak için yararlı bir araç.

Kurulumu tamamlamış olduğunu bildiren kurucu Calamares görseli.

Sistemde kurulu yazılımlar listesi ve iso kalıplarını buradan indirin.
İlledelinux Debian Full ve Simple

gnulinuxfree.blogspot.com

, , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
illedelinux
illedelinux
4 yıl önce

Çok teşekkür ederim:)
Ustam, Debian tabanlı Calameres kullanan ilk ben miyim, yoksa önce kullanan varmıydı?

batuny
batuny
4 yıl önce

MXLinux ve bazı diğer dağıtımlar kullanıyor, debian 11 dede kullanılacak.

2
0
Yorum yapar mısınız?x