WPS Office Paketi Nasıl Kurulur?

64 ve 32 bit platformları destekleyen WPS Office paketi, Microsoft Office ile tam olarak uyumlu bir yazılımdır. Artık 10 farklı dilde yazım denetimine olanak veren WPS Office; PPT, DOC, DOCX, XLS ve XLSX formatlarını destekliyor. Fedora’dan CentOS’a, openSUSE’den Ubuntu, Linux Mint, Knoppix ve pek çok dağıtıma kadar destek veren yazılım; açık kaynak topluluğu tarafından destekleniyor. WPS Office paketi; WPS Writer, WPS Presentation ve WPS Spreadsheet’i içerir. Yazılımın tüm özellikleriyle ilgili bilgi edinmek için buraya başvurabilirsiniz. Microsoft PowerPoint (PPT) ile tam uyumlu olan WPS Presentation ile sekmeler kullanarak tek bir pencerede birden fazla açık sunum üzerinde çalışabilirsiniz. Microsoft Exel (XLS ve XLSX) ile tam uyumlu olan WPS Spreadsheet ile 100 ortak fonksiyon ve formülü kullanabilirsiniz. Bazılarının LibreOffice’in arayüzünü zayıf bulduğu bir ortamda, WPS Office paketi, ihtimal aradıkları işlevleri sunuyor olabilir. Bu yazıda, başta Ubuntu 14.10 ve Linux Mint 17.1 olmak üzere Ubuntu ve Linux Mint sistemlere WPS Office paketinin nasıl kurulduğunu ele alacağız.

WPS Office paketini kurmak için terminali açın ve aşağıdaki komutları girin:

32 Bit sistemler için:

cd /tmp

wget http://goo.gl/eui9UC -O wps-office_i386.deb

sudo dpkg -i –force-depends wps-office_i386.deb

sudo apt-get -f install

wget http://goo.gl/dSBczM -O fix_menu.sh

sudo chmod +x fix_menu.sh

sudo ./fix_menu.sh

64 Bit sistemler için:

cd /tmp

wget http://goo.gl/eui9UC -O wps-office_amd64.deb

sudo dpkg -i –force-depends wps-office_amd64.deb

sudo apt-get -f install

wget http://goo.gl/dSBczM -O fix_menu.sh

sudo chmod +x fix_menu.sh

sudo ./fix_menu.sh

Daha sonra gerek duyulursa, WPS Office’i kaldırmak için aşağıdaki komut verilebilir:

sudo apt-get remove wps-office

, , ,

WPS Office Paketi Nasıl Kurulur? için 0 yorum

  1. adurna 1 Şubat 2015 at 22:09 #

    Alternatif bir ofis paketinin var olması gerçekten sevindirici. bu ücretli bir yazılım mıdır, yoksa açık kaynak kodlu mu

  2. filozof 1 Şubat 2015 at 23:02 #

    adurna, ücretli olmasa da, açık kaynak topluluğu tarafından desteklendiği söylenmesine karşın WPS Office, özgür bir yazılım değildir. Ancak, bazı arkadaşlar özellikle arayüzünü başarısız buldukları için LibreOffice yerine aslında bir Microsoft Office klonu olan bu tür seçeneklere yöneliyorlar. Bu nedenle, küçük bir değinide bulunduk.

  3. Mehmet Nuri 26 Şubat 2015 at 08:13 #

    Gerçekten Libre nin arayüzü değişmeli. Office 2003 tarzında hâlâ. Bu tür yazılımlar açık kaynak değil ama kullanırlık açısından çok başarılı. Açık kaynak olsaydı çok güzel olurdu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.